АКТУЕЛНОЗВОРНИКРЕГИОН И СВИЈЕТСРПСКА И СРБИЈА

Зворничанка Љубица Радовановић развија и промовише револуционарни концепт живота и одмора – TINY HOMES, иновативна и одржива решења за савремено становање и туризам

SOLO AKS 2 1

 

Зворничанка Љубица Радовановић годинама гради успјешну каријеру у различитим областима, а посета родном крају инспирисала ју је да концепт еколошког становања, идеалног и за туристичку примену који се идеално уклапа у ову регију, представи управо у регији из које потиче.

Иако је рођена у Зворнику, Радовановићева се често идентификује са својим коренима са Мајевице, планине која обликује њен карактер особинама и вредностима – доследност, храброст и алтруизам.

 

Она је оснивач и директор компаније Логера, дипломирани је инжењер саобраћаја и докторанд Саобраћајног факултета Универзитета у Београду, где се бави интердисциплинарним концептом који интегрише дубоку екологију, технологију, одрживу модуларну архитектуру и логистику. Више од једанаест година искуства у логистици на руководећој позицији у компанији „dm drogeriemarkt“ део су њеног каријерног пута. Оснивач је Асоцијације жена у логистици и потпредседник Савета за развој сити (City) логистике града Београда, где својим залагањем доприноси унапређењу логистичких токова у градовима и промовише равноправност у логистичкој индустрији.

1 9

Како се и када родила идеја да се концепт TINY HOMES представи у Зворнику?

Прошле године, сплетом околности сам се на кратко вратила у Зворник, град мог детињства. Током тог боравка постало ми је јасно да пут промене може да буде дуг и изазован за оне који овде заиста желе нешто да покрену и направе боље. У исто време било ми је јасно да управо овде, у Зворнику, у Републици Српској, у Босни и Херцеговини лежи огроман потенцијал. Као неко ко одувек тежи нечему новом, ко тежи континуираном расту, развоју и иновацијама, али и као неко ко чува и негује дубоку повезаност са својим коренима, одлучила сам да преузмем иницијативу и да TINY HOMES концепт на чијем развоју радим већ пет година промовишем и имплементирам на простору са кога потичем. Наша регија, богата прелепим крајолицима, представља идеално место за имплементацију оваквог концепта и образложићу своје увиде.

Све већи тренд напуштања градова и одласка у природу директно подржава развој TINY HOMES концепта и потврђује моју идеју и визију овог концепта као растућег и од суштинског значаја за одрживу будућност. Људи траже мир и једноставнији начин живота, често бирајући дестинације у природи, а који су у близини градских центара, што им омогућава брз и лак приступ граду. Овај тренд нам указује на то да савремени човек тражи баланс између природе и доступности градских садржаја.

У светлу све присутнијег поменутог тренда напуштања градова (urban escape) и свесног начина живота (minfull living), мисија компаније ЛОГЕРА постаје још релевантнија. Годинама се већ залажемо за концепт дубоке екологије (deep ecology) и континуирано развијамо иновативне, еколошки прихватљиве TINY HOMES за све оне који живе у хармонији с природом, без одрицања од предности модерног начина живота.

Ljubica Radovanovic blic 1

Шта је по дефиницији у грађевинарству TINY HOMES концепт?

TINY HOMES концепт се темељи на идеји оптимизације животног простора без жртвовања удобности и комфора, уз коришћење одрживих материјала, енергетски ефикасних и паметних решења. Односи се на градњу мањих кућа површине од 10 до неколико десетина квадратних метара, дизајнираних тако да се простор максимално искористи. Карактерише их модуларност, мобилност и једноставна монтажа, што омогућава лакшу градњу, транспорт и постављање објеката на различитим локацијама.

На који начин TINY HOMES концепт подстиче развој туризма?

TINY HOMES концепт носи значајан туристички потенцијал, посебно када се посматра кроз призму зеленог туризма (green tourism). Glamping насеља и landscape хотели засновани на концепту одрживе модуларне архитектуре постају све популарнији, испуњавајући софистициране захтеве туриста: боравак у природи уз модеран дизајн, економичност, функционалност и одрживост. Овакав концепт не само да задовољава потребе савремених путника, већ представља и атрактивну инвестицију за оне који траже могућности у развоју одрживих и иновативних туристичких капацитета, уз брз поврат инвестиције (ROI-Return on Investment) . У том смислу, ЛОГЕРА обликује будућност туризма, где су одрживост и економска исплативост потпуно синхронизовани.

15 Photo 2 1

Шта су „еколошки свесни туристи“? Какав је потенцијал овог вида туризма и како он подстиче привреду?

Одговорни туризам и одрживи туризам многи доживљавају као синониме, али постоји значајна разлика. Одрживи туризам заснива се на принципима економског развоја, социјалне одговорности и заштите животне средине, са циљем да смањи негативан утицај на природне ресурсе и локалне заједнице, док истовремено подржава њихов дугорочни развој. Одговорни туризам, са друге стране, подразумева активно учешће туриста, туристичких организација и заједница у смањењу негативних и повећању позитивних утицаја, са фокусом на свесне и етичке праксе. Одрживи туризам је стратешки приступ, док одговорни туризам истиче личну одговорност свих учесника. Еко-свесни туристи су појединци који одговорно, промишљено и интелигентно бирају путовања која су у складу са принципима одрживог туризма, истовремено доприносећи развоју локалних економија и подстичући очување уметничког, културног и традиционалног добра и наслеђа.

Ова промена у понашању туриста пружа снажан подстицај за развој одрживих пракси у туристичкој индустрији, чиме се промовишу еколошки прихватљиве опције путовања, смештаја (TINY HOMES), одрживи ланац снабдевања као и пројекти очувања животне средине. Према статистици гобално тржиште одрживог туризма процењено је на 172 милијарде долара у 2022. години, а очекује се да ће до 2028. достићи 374 милијарде долара. Према Извештају о одрживом путовању за 2023. годину, 76% путника жели да путује на одрживији начин, док 74% очекује од туристичких агенција да им понуде опције које задовољавају ове захтеве. Ове бројке указују на растући интерес за развој одрживог туризма и његов огроман потенцијал у будућности.

Одрживи туризам значајно подстиче привреду на више начина. Еколошки прихватљиви смештајни капацитети који примењују одрживе праксе (коришћење обновљивих извора енергије, ефикасно управљање отпадом, употреба локалних материјала) привлаче све више туриста који су спремни да плате више за боравак у простору са мањим еколошким отиском. Тиме се подстичу инвестиције у „зелене“ грађевинске пројекте и развој одрживих туристичких насеља, што доприноси расту грађевинског сектора и повећању потражње за еколошки прихватљивим решењима. Осим тога, одрживи туризам захтева одрживи ланац снабдевања који подржава еколошке стандарде, од локалних произвођача хране до добављача еко-пријатељских производа и услуга, уз примену одрживих логистичких модела снабдевања. Овај приступ јача локалну производњу и подстиче локалну трговину, што јача економски раст и смањује зависност од увоза. Туристи који траже одрживе опције често бирају локалне производе и услуге, чиме директно подржавају локалне предузетнике, занатлије, пољопривреднике и мале продавнице. Ово повећава приход заједница, ствара нова радна места и подстиче развој предузетништва, нарочито у руралним и мањ е развијеним регијама. Наведени концепт отвара и нова „зелена“ радна места у секторима као што су обновљива енергија, логистика, управљање отпадом, пољопривреда, грађевина и угоститељство.

12 Photo 2 1

Истакла бих да едукација становништва о значају одрживости такође подстиче локалну економију јер охрабрује иновације и креирање нових, одрживих услуга и производа, чиме се шири опсег привредних активности и подстиче развој привреде на стабилан и дугорочан начин.

Колико је концепт TINY HOMES окренут екологији и каква иновативна решења доноси у наш уобичајени концепт становања?

TINY HOMES концепт надмашује стандардан еколошки приступ и иде корак „дубље“, што се може објаснити појмом дубока екологија (deep ecology): филозофија која узима у обзир физичке, друштвене, биолошке, духовне, моралне и етичке аспекте нашег односа према природи, укључујићи свест о дубљој повезаности са природом, поштовање свих живих бића и подршку одрживим праксама које подржавају целокупан екосистем, са фокусом на развој појединца и заједнице у складу са овим вредностима.

У контексту TINY HOMES, то значи примену принципа одрживости и еколошке свести кроз коришћење еколошки прихватљивих материјала, енергетски ефикасне технологије и архитектонских решења која максимизују коришћење простора. Овај приступ смањује еколошки отисак и оснажује заједнице да живе одрживо, подстичући их на преузимање еколошких и друштвених одговорности.

0 trem 3 3

Можете ли нам објаснити како подстичете зелену транзицију овим концептом?

TINY HOMES концепт не само да подстиче зелену транзицију, већ директно доприноси остваривању свих циљева одрживог развоја (SDG – Sustainable Development Goals) и задовољава друштвене и економске потребе кроз корпоративно друштвено управљање (ESG – Environmental, Social, and Governance). Коришћењем рециклабилних материјала, енергетски ефикасних технологија и иновативних грађевинских решења, овај модел смањује еколошки отисак и подржава одржив начин живота.

TINY HOMES концептом се бавим и са научног аспекта. Истраживања за потребе докторске дисертације сам усмерила на анализу, планирање и моделирање перформанси логистичких система у функцији TINY насеља. Ради се о интердисциплинарном концепту који интегрише дубоку екологију, технологију, одрживу модуларну архитектуру и логистику с циљем развијања модела еколошки прихватљивиог насеља, пре свега туристичког. Функционисање TINY насеља ослања се на ефикасну и одрживу логистику, која омогућава оптимално коришћење ресурса, смањење отпада и унапређење квалитета живота њихових становника. На тај начин, дајем научни допринос развоју иновативних модела логистичких система која не само да повећавају функционалност TINY насеља, већ и постављају чврсте темеље за будућа истраживања и примену ових концепата како у урбаним, тако и у руралним срединама. Истраживања која спроводим, у коначници, имају потенцијал да утичу на креирање политика и регулатива, чиме се отварају могућности за ширу примену TINY HOMES решења као одрживог облика становања као и за унапређење пословања у секторима туризма, некретнина и других индустрија.

1 dnevna 3 1

Шта су највећи изазови у развоју оваквог вида некретнина?

Кључни изазови у развоју концепта TINY HOMES леже у нејасним регулативама које дефинишу локације и услове за постављање ових објеката, што ствара значајне препреке за инвеститоре и власнике. Ова правна неодређеност отежава приступ основним инфраструктурним прикључцима јер многе локалне самоуправе немају јасно дефинисане смернице за интеграцију TINY HOMES у постојеће системе.

Осим тога, у друштву су доминантно присутни конзумеризам и недостатак еколошке етике, што додатно отежава прихватање овог концепта. Ипак, постоји све већи интерес и промена у свести људи који теже одрживијем начину живота. У светлу тих промена, TINY HOMES представљају одрживу алтернативу традиционалном начину живота и одмора, подстичући развој заједница које су еколошки одговорне и друштвено оријентисане. Оваква насеља могу значајно допринети одрживој урбанизацији као и одрживом туризму, али је потребно превазићи постојеће препреке како би се остварио њихов пун потенцијал.

(Инфо Бирач/Промо)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *