Колапс у правосуђу, и даље траје штрајк административно-техничких радника: Има ли рјешења?

Административно-технички радници у правосудним институцијама Републике Српске ступили су у штрајк прије мјесец дана, због, како су казали, катастрофалних услова. Траже повећање плате, јер се више, како су истакли, са 870 марака не може живјети. Такође, захтјевају да им се накнаде за топли оброк, регрес и стаж исплаћују посебно, преноси портал РТВ БН.
Већ мјесец дана колапс је у систему правосуђа. Радници и синдикат позвали су надлежне да се укључе у преговоре и да ријеше овај проблем.
Предсједник Републике Српске Милорад Додик рјешење види у смањењу плата судијама.
„Једино правично рјешење је задржати буџетски оквир, смањити плате судијама, а повећати особљу које тако ради, и тако ће се десити, то је мој приједлог. Смањити им 20 одсто и повећати овим другим радницима, нема другог начина. Ми ништа немамо, нама то правосуђе ништа не испоручује“, истакао је Додик.
Удружење судија огорчено је на овакву изјаву првог човјека Српске. Они су у свом саопштењу позвали предсједника и друге политичке субјекте да поштују и не урушавају Устав. Истакли су да би свако умањење стечених права било противно Уставу Српске, као највишем правном акту.
„Изјава предсједника Републике Српске да су ‘судије дио једне од највећих генерисаних корупција, част поштеним људима, да ништа не раде, да им треба смањити плату“, само подстиче и додатно урушава интегритет носилаца правосудних функција и повјерење јавности у њихов рад, а знајући да судије обављају најтежи и најодговорнији посао“, став је судија.
Са мишљењем судија сагласни су и адвокати, који сматрају да је ова изјава предсједника само политичка изјава.
„Изјава господина Милорада Додика је у својој суштини политичка изјава. Правно гледано Уставом Републике Српске је онемогућено да се плате судија смањују за вријеме трајања њихових мандата, тако да то правно, осим измјеном Устава, неће моћи да се спроведе, из тог угла мој коментар се задржава на правним аспектима, а политичке аспекте те изјаве неко други нек суди“, каже адвокат Александар Јокић.
Из Транспаренси Интернешнала упозоравају да је за овакав потез потребно низ реформи.
„Плате судијама и тужиоцима су опдређене на један други начин, другим законом, и наравно морало би се, у случају да дође до умањења једнима, а увећања другима, морало би се проћи кроз неколико реформи. Међутим оно што је спорно јесте да не треба лијечити посљедицу на тај начин, да се једнима одузима, а другима даје“, каже Дамјан Ожеговић из Транспаренси Интернешнала БиХ.
Умањити плате једнима да би се повећали приходи другима није, рјешење, кажу и радници у правосудним институцијама. Нити можемо, нити хоћемо да учествујемо у томе, да тражимо да се судијама смање плате, то није фер, јасни су радници.
„Ми стварно немамо ништа са тим судијским платама, не желимо да се мијешамо, да ли ће то предсједник урадити, да ли ће моћи то да уради, то је до њега. Прије свега, ми радимо са судијама сваки дан, сваки дан смо осам сати упућени једни на друге. Мислим да не би било ни коректно, ни људски сад да ми тражимо нешто да се уради против тих људи, који зарађују свој лични доходак, исто као и ми, и сад да ми нешто тражимо у том дијелу. То нисмо тражили никада, нити ћемо икада тражити“, каже предсједник Штрајкачког одбора Синдикалне организације правосудних органа Миле Латиновић.
Овим радницима не само да нису повећане плате, него је на јучерашњој сједници Владе одлучено да им плате за март буду додатно смањене, јер су у штрајку. Из Синдиката правосуђа кажу да је ово још једна врста притиска на раднике.
„Ви сад доносите одлуку да им се смањи плата, зато што су ушли у тај штрајк, којим се боре за повећање плата. Па то је стварно ван сваке памети и ван сваког резона. Таква врста примјене одлуке могла би имати катастрофалне посљедице. Јер ту онда свакако имамо да људи у правосуђу изузетно лоше, мале плате имају, ви их притискате још на овај начин, покушатаве гушити штрајк и шаљете поруку свима другима, уколико би се неко усудио, ево шта ће вас дочекати“, кажу у Синдикату.
Влада је Министарству правде наложила да настави преговоре са Синдикатом правосуђа и понуди приједлог споразума, којим ће се створити претпоставке за даље преговарање и окончање штрајка.
(Извор: БН ТВ)