АКТУЕЛНОЗВОРНИК

ЦИК: Општи избори у БиХ заказани за 4. октобар – Гласање ће се обављати попуњавањем кружића умјесто знака X

res 1778150183 cik opsti izbori u bih zakazani za 4 oktobar

 

Централна изборна комисија (ЦИК) БиХ расписала је званично данас опште изборе у БиХ за 4. октобар. Ријеч је о десетим по реду општим изборима у БиХ, на којима ће бити бирано више од 500 функционера на нивоима БиХ, Републике Српске и ФБиХ.

Избори су расписани за Предсједништво БиХ, Представнички дом Парламентарне скупштине БиХ, Представнички дом Парламента Федерације БиХ, Народну скупштину Републике Српске, предсједника и потпредсједника Републике Српске и скупштине кантона у ФБиХ.

Најважније:

  • Гласање ће се обављати попуњавањем кружића умјесто знака X
  • На свим бирачким мјестима биће уведена биометријска идентификација
  • Гласачки листићи пролазиће кроз скенере
  • Гласови ће се електронски слати ЦИК-у
  • Резултати избора могли би бити познати неколико сати након затварања биралишта

Усвојен је и Централни бирачки списак према којем право гласа има више од три милиона и 414 хиљада грађана. Од Министарства финансија у Савјету министара БиХ очекују да у законском року од 15 дана, до 22. маја 2026. обезбиједе 24 милиона 236 хиљада КМ колико је потребно за одржавање избора. Раније је обезбијеђено 112,5 милиона за нове изборне технологија.

cropped viber slika 2026 04 27 13 11 34 894

Потписивање Уговора о испоруци нових технологија, биометријских читача и скенера, очекује се ове седмице. Увођењем нових технологија очекује се повећана транспарентност и спречавање изборних малверзација.Прелиминарни резултати избора знаће се пар часова након затварања бирачких мјеста, а коначни тек након што се и ручно преброје гласови.

Из ЦИК-а подсјећају да изборна кампања почиње 4. септембра те упозоравају све политичке субјекте и будуће кандидате да ће се сваки вид преурањене кампање санкционисати.

ИнфоБирач