AKTUELNOZANIMLJIVOSTIZVORNIK

Vaskršnji utorak – sve što se započne na ovaj dan biće uspješno

 

Svijetli, Vaskršnji utorak je drugi dan po Vaskrsu, kada se nastavlja proslavljanje najvećeg hrišćanskog praznika, kako u crkvenim bogosluženjima, tako i u domovima pravoslavnih vjernika. Službe su iste kao i prethodna dva dana. Po narodnom vjerovanju, sve što se na ovaj dan započne, nosi blagoslov — biće uspješno i dugotrajno.

Vjernici Srpske pravoslavne crkve slave tri dana. U kalendaru SPC su crvenim slovom obilježeni Vaskrs – nedjelja, Vaskršnji ponedjeljak i Vaskršnji utorak.

Vaskrs se slavi od vremena prvih apostola, a njegova suština se objašnjava riječima Svetog apostola Pavla, zapisanih u apostolskim djelima: „Ako Hristos ne vaskrse, prazna je propovijed naša i prazna je vjera naša“.

Praznovanjem Vaskrsenja hrišćani naglašavaju svoju vjeru i pobjedu života nad smrću.

Treći dan praznovanja zove se i Vodeni, Svijetli utorak, a po vjerovanju se smatra i najsrećnijim danom u godini. Po vjerovanju, sve što se na ovaj dan započne biće uspješno, dijete rođeno tog dana biće dugovječno i blagosloveno. Vjeruje da je dobro tog dana krenuti na put, i da će put biti uspješan, bez prepreka i sa lijepim ishodom.

Ovaj utorak nije običan – on je nastavak svjetlosti Vaskrsa i poziv da tu svjetlost prenesemo drugima, kroz osmijeh, molitvu i zajedništvo.

ZP 1000x1400px

Običaji i vjerovanja

Prema narodnom vjerovanju, to je jedini dobar utorak u godini. Dobro je ići u posjetu ili krenuti na put.

U nekim selima se danas održavaju svadbe, jer se vjeruje da će mladenci poživjeti srećno, dugovječno i imati mnogo djece.

Stariji ljudi vjeruju i da će ukoliko je uveče na Svijetlu sredu nebo zvjezdano, godina biti izuzetno rodna.

Predanje kaže da su u nedjelju rano, prije zore, Marija Magdalina, Marija Jakovljeva, Salomija i neke druge žene pošle sa spremljenim mirom na Hristov grob.

Veliki kamen kojim je Hristov grob bio zatvoren bio je odvaljen, a grob prazan. Na kamenu je sjedio anđeo Gospodnji, s licem kao munja i odijelom bijelim kao snijeg.

Stražari vojnici bili su ukočeni od straha, a onda im se obratio anđeo: „Ne bojte se, jer znam da Isusa raspetoga tražite. Nije ovdje jer ustade, kao što je kazao… Idite brže i kažite učenicima njegovim da je vaskrsao“.

Žene i zbunjeni vojnici-stražari su odmah otrčali u grad da obavijeste jevrejske glavare o onom što su vidjeli, a narod se jako obradovao.

Zato je, prema predanju i vjerovanju, jedina stvar koju u ova tri dana vjernici moraju da poštuju, to da dijele radost sa svojim bližnjima.

Vjerovanje je i da oni koji se ogluše o to pravilo prkose Bogu i Hristu i da im neće ići u životu „kako treba“.

viber slika 2026 03 25 16 16 58 298 1

(Izvor: RTS)