АКТУЕЛНОСРПСКА И СРБИЈА

Трећи дан протеста широм Србије, полиција евакуисала Карлеушу из Лознице – Дачић: Синоћ повријеђено шест полицајаца, 38 ухапшених

Untitled 1
ФОТО: Илустрација, архив

 

Грађани Србије су се и трећи дан окупили широм земље протестујући због низа инцидената који су се десили претходних дана током протеста, почев од напада присталица СНС-а на грађане који протестују, све до нереаговања полиције, али и великог броја случајева полицијске бруталности. У Новом Саду вечерас је било мирно, док је у Нишу и Чаку било сукоба. У Београду су грађани и полиција били распоређени на ширем делу центра града, бачени су сузавци и каменице, паљени контејнери, па и дрвеће.

Грађани Лознице протестовали су синоћ због концерта Јелене Карлеуше, па је она завршила наступ за мање од сата.

Јелена Карлеуша се у 21 час попела на бину у Лозници на платоу испред стадиона Лагатор и почела концерт који након мање од сата завршила, знатно прије рока.

У међувремену није могла да се чује и поред великог озвучења од пиштаљки и вувузела Лозничана који су протестовали против њеног концерта, а није ни имао ко да је чује зато што публике готово да није ни било.

Наиме, на само 20 минута прије почетка концерта, скупио се мало већи број дјеце, тек довољно да се попуни први ред.

Па ипак, у Лозници су били блокирани сви прилази бини, а недалеко од ње налази се и возило Интервентне јединице полиције.

Грађани су покушали да провале ограду око бине, након чега је интервенисало приватно обезбјеђење и бацило сузавац, а након тога се појавила полиција, наводи Нова.

Карлеушу је из Лознице евакуисала полиција у опреми за разбијање демонстрација.

 
 

Министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је да је током синоћњих протеста дошло до“ драстичног нарушавања јавног реда и мира и бруталног напада на полицију“, а да је, према досадашњим подацима, повријеђено шест припадника полиције.

Дачић је на конференцији за новинаре рекао да је ухапшено 38 лица.

Истакао је да је полиција успоставила јавни ред и мир који је био нарушен нападом на полицију у улици Кнеза Милоша и да је разбила групе демонстраната.

Наводећи да је у протекла четири дана било 127 повријеђених полицајаца, Дачић је истакао да то показује да су тврдње о наводној полицијској бруталности лаж.

Како је рекао, да је било бруталности, логично би било да је број обрнут и јасно је да су све приче о полицијској бруталности лажне.

Министар је позвао све на мир и поручио да ће полиција очувати јавни ред и мир.

506699406 1282695427196044 8317116148575590295 n
Најпријатније љетње вечери – Ресторан „Обреновац“, Зворник

Дачић је рекао да су сви могли да виде, па и на опозиционим телевизијама које, како је навео, подстичу демонстрације, да је дошло до бруталног напада на полицију и да су блокадери дошли са намјером да повриједе припаднике полиције.

– Дошли су маскирани носећи штангле, мотке, камење, гађали су их камењем, имали су припремљене флаше са залеђеном водом или запаљвом течношћу, видели сте да су бацали канте са намером да онемогуће припаднике полиције да интервенишу – рекао је Дачић.

Према његовим ријечима, „демонстранти су запалили и стотинак контејнера, а у директном преносу се могло видети да су напад започели пиротехничким средствима, где је дошло и до паљења дрвећа у улици Кнеза Милоша“.

– Било је видљиво и јасно да такође није било присталица СНС, али то није сметало демонстрантима да дође до напада на те просторије широм Србије, биле су нападнуте у неким местима и просторије СПС – истакао је Дачић.

Како је навео, јасно се види да није било никаквог разлога за напад на полицију и да су демонстранти дошли са жељом да се сукоб деси, додајући да је  полиција стајала мирно.

– Напали су полицију, полиција је морала да примени средства принуде и да успостави јавни ред и мир – рекао је Дачић.

(Извор: Глас Српске, агенције)