За посљедњих 10 година број ђака у Републици Српској смањен за 11.730

На почетку прошле школске године у основно образовање било је укључено 82.346 ученика, а деценију уназад Српска је остала без значајног броја основаца и првачића. Према подацима Републичког завода за статистику, у последњих 10 година број ученика у редовном основном образовању смањио се за 11.730.
С обзиром на податак да у одјељењима у Српској у просјеку има 19 ђака, није тешко израчунати да смо за деценију остали без чак 600 одјељења. Из овог завода упозоравају да континуирано пада и број ученика уписаних у први разред.
Тако је у последњих 10 година број уписаних ученика у први разред редовног образовања смањен за 1.643 или за 15,4 одсто.

У 25 општина број ученика у првом разреду смањен је за 20 и више. Повећање броја уписаних биљежи Град Источно Сарајево, и то за 55 ученика. У школској 2024/2025. години у први разред уписано је 9.017 ученика.
– Посљедица смањења броја ученика у основним школама ће бити смањење броја ученика у средњим школама, затим смањење броја сту дената на високошколским установама што, у коначници води, и до недостатка радне снаге. Континуирано опадање броја ученика у основним школама је показатељ и демографске слике становништва Српске – поручују из Републичког завода за статистику.
Основни разлог забрињавајућег смањења броја основаца је лош наталитет. А он је у Српској такав, да смо, на примјер, на разлици броја рођених и умрлих за само једну деценију изгубили око 70.000 људи. А од од 2002, кад смо ушли у депопулацију, па до данас, негативни природни прираштај коштао нас је града величине Бијељине?!
Прошле године, у Српској је рођено 9.227, а умрло 14.136 људи…
ИнфоБирач


