Када и ко из Републике Српске има право на лијечење у иностранству?

Прилику за оздрављење у болницама изван Републике Српске током протекле године потражило је 3.556 пацијената, од чега се у Србији лијечило њих 3.456, а њих стотину у земљама Европе, пишу Независне.
За лијечење осигураника Фонда здравственог осигурања Републике Српске, ова установа је лани издвојила око 27 милиона марака.
Лијечења у Србији коштала су Фонд око 24 милиона, а лијечења у другим земљама 2,9 милиона КМ.
„Са рјешењем ФЗО РС наши осигураници у здравственим установама изван Републике Српске плаћају само партиципацију уколико нису ослобођени ове обавезе, а уколико јесу, Фонд у потпуности финансира лијечење изван РС, на примјер, за дјецу до 18 година, особе старије од 65 година, РВИ, пензионере са најнижом пензијом, обољеле од малигних болести и других тежих обољења“, објашњавају из ФЗО РС за „Независне новине“.
На лијечење изван Републике Српске, према подацима Фонда, пацијенти се углавном упућују због кардиохирургије, односно обољења срца, затим карцинома, леукемије, неуролошких и других обољења, а осим у Србији, прилику за живот без бола грађани су тражили и у болницама у Аустрији, Италији, Њемачкој, Бјелорусији, Словенији, Низоземској…
„Осигураници ФЗО РС имају право на лијечење изван Српске и то онда када здравствене установе у Српској не могу да спроведу лијечење, односно када се одређена здравствена услуга не ради у здравственим установама у Српској. Осигураници ФЗО РС се тада упућују у установе изван Српске са којима Фонд има потписане уговоре, углавном у Србију. Напомињемо да Фонд финансира лијечење онда када оно није могуће ни у Србији, те установа из Србије у којој је пацијент лијечен да приједлог за даље лијечење у иностранству“, појашњавају из Фонда за „Независне новине“.
Како додају, од 2020. године и ова лијечења такође финансира у потпуности, односно пацијент плаћа само партиципацију ако није ослобођен плаћања те обавезе, уколико се ради о обољењима која су обухваћена листом обољења која су дефинисана Правилником Министарства здравља и социјалне заштите.
„Наиме, раније је Фонд учествовао у финансирању трошкова ових лијечења, углавном у износу од 30 одсто укупних трошкова лијечења, дакле, не у потпуности, као што је то сада случај“, кажу они.
Током 2023. године, на лијечење у иностранство је отишло мање грађана него лани, па се тако тада у Србији лијечило 3.359 пацијената, за шта је издвојен 21 милион КМ, а у другим земљама 110 пацијената, што је коштало Фонд 3,8 милиона марака.
Из ФЗО РС подсјећају да они не финансирају лијечења која су у експерименталној фази, односно која нису научно доказана и потврђена у пракси.
Посебну пажњу кроз Фонд солидарности, ФЗО РС, посвећује лијечењу дјеце до 18 година у иностранству, онда када њихово лијечење није могуће у Републици Српској и установама изван Републике Српске са којима Фонд здравственог осигурања Републике Српске има потписане уговоре.
„Фонд солидарности у потпуности сноси трошкове лијечења дјеце којима је одобрено лијечење у иностранству, што подразумијева комплетно лијечење, укључујући све оно што је дјетету неопходно у току лијечења. Такође, рефундира путне трошкове и трошкове смјештаја. Најчешћи разлози за упућивање на лијечења су малигна обољења, ријетке болести, трансплантација, урођене ортопедске аномалије, болести ока, срца и друга обољења“, наводе они за „Независне новине“ и додају да су дјеца лијечена у референтним клиникама у Њемачкој, САД, Француској, Италији, Турској, Аустрији, Шпанији, Словенији, Хрватској, Србији, Белгији, Холандији и другим земљама.

(ИЗвор: Независне)