Удружење пчелара: У Републици Српској угинуло између 30 и 50 одсто пчела

Масовно угинуће пчела, с којим се суочава цијели регион, није заобишло ни Републику Српску, а домаћи пчелари тврде да је страдало између 30 и 50 одсто кошница те да директна штета премашује 25 милиона марака, док су индиректни губици чак четири пута већи, пише Глас Српске.
Предсједник Савеза удружења пчелара Републике Српске Дарко Марковић каже да се произвођачи меда од Требиња до Бањалуке суочавају са озбиљним губицима.
Током посљедњих 25 година, колико се бави пчеларством, Марковић каже да није свједочио оволиком угинућу медоносних пчела као овог прољећа.
– Јесенас сам прогнозирао да ће губици бити изнад 30 одсто јер сам видио на шта су се свела пчелиња друштва која улазе у зиму. Прогнозе су се, нажалост, испоставиле као тачне. Страдало је између 30 и 50 одсто пчелињих друштава, с тим да има и пчелара који су изгубили и до 90 одсто кошница. Прецизне податке немам јер дио наших пчелара као да се стиди приказати губитке, као да ће неко рећи да су лоши пчелари, а проблем је глобалан. Комплетан регион мучи исту муку, у Србији су губици огромни. Ситуација је неповољна широм свијета, у САД угинућа иду и до 70 одсто, што се тамо не памти – прича Марковић и додаје да је ситуација по регијама Српске врло слична, с тим да је на подручју Посавине за нијансу гора.

Према рачуници Савеза, наводи Марковић, јесенас је у Српској било око 250.000 кошница, од којих је близу 100.000 страдало.
– Цијена једног пчелињег друштва је 250 марака, тако да је директан губитак око 25 милиона КМ, док ће индиректна штета због смањене производње меда, опрашивања воћа и слично бити далеко већа, око 100 милиона КМ – додао је Марковић.
Он је истакао да је новонастала ситуација врло неповољна по воћаре и друге пољопривредне произвођаче чија производња зависи од опрашивања пчела.
– Што пчела буде мање, проблем с опрашивањем ће бити све већи. САД, на примјер, имају много мање кошница по квадратном километру него што имамо ми и код њих свако ко се озбиљно бави воћарством мора плаћати пчелара да довезе кошнице у воћњак да би имали квалитетно опрашивање и заметање плода. Ако се помор настави, и ми ћемо доћи у исту ситуацију. Нећемо моћи произвести ни воће, поврће, уљарице, све оно што пчеле опрашују – појаснио је Марковић.
Каже да су бројни фактори довели до масовног помора пчела, али да је лањска суша један од главних узрока.
– Суша је оставила пчеле без довољно полена, који им је неопходан као протеинска храна да би се припремиле за дугу зимску хибернацију. Ту је и низ других фактора које угрожавају пчеларство. Паразит вароа који редовно напада пчеле током прољећа, затим губитак станишта пчела, све масовнија употреба хемије у пољопривреди, нема ни довољно разноврсне паше за пчеле – појаснио је Марковић.
Упркос огромним губицима, он каже да поскупљења меда највјероватније неће бити.
– Сви пчелари свијета произведу три пута мање меда у односу на количине које се продају у маркетима под етикетом меда. Двије трећине меда на тржишту су заправо фалсификат који нам обара цијену – тврди Марковић.
ЛАБОРАТОРИЈА
Дарко Марковић каже да је ситуација у пчеларству додатно отежана јер је регион недавно остао без једине лабораторије уз помоћ које су откривали софистициране фалсификате меда који стижу из увоза.
– Лабораторија „Ана лаб“ из Панчева је била једина оспособљена за анализу меда по свјетским стандардима, међутим, прије 20 дана у Србији су обустављене све анализе достављених узорака под утицајем ко зна каквих лобија, а прије седам дана та лабораторија је потпуно покрадена, однесена је сва опрема и технологија велике вриједности. Тиме су пчелари из региона остали ускраћени за анализе патвореног меда – истакао је Марковић.
(Извор: Глас Српске)