Да ли су мали узгајивачи након афричке куге дигли руке од свињогојства?

Долазак топлијег времена буди стари страх код фармера од новог ширења афричке куге која је у протеклом периоду узела данак и мале узгајиваче приморала да угасе производњу, а ни велики нису успјели да занове сточни фонд у пуном капацитету, пише Глас Српске.
Свињска куга донијела је низ проблема у сточарству и ставила узгајиваче, нарочито у Семберији, пред бројне изазове. Иако се ситуација у односу на протекле двије године доста смирила, фармери кажу да и даље стрепе од новог ширења заразе због неконтролисаног увоза животиња.
Предсједник Удружења узгајивача свиња у Српској Мишо Маљчић истакао је за „Глас“ да су се на обнављање производње усудиле само велике фарме, док су мања газдинства одустала од тог посла.
– Најмање обновљених фарми је на подручју Семберије, која је и била највише погођена. Велики број домаћинстава, која су се бавила узгојем свиња, чине људи изнад 60 година и они више не виде неку перспективу у самој производњи због чега нису поново у фарме убацивали животиње – казао је Маљчић.
Додао је да се фармери углавном одлучују на набавку прасића, док крмаче многи избјегавају, јер треба више година да прође да би производња била покренута.
– Цијена свиња је у константном паду, а тренутно је за килограм живе потребно издвојити од 2,90 КМ до 3,5 КМ. Специфично је да ми, иако можемо да покријемо 30 одсто домаће производње у Српској, и даље са тако ниским цијенама имамо вишак животиња које нико неће. То све говори у колико смо тешкој ситуацији, односно колико домаћи прерађивачи избјегавају робу са свог подручја – рекао је Маљчић.
Према његовим ријечима, велики број прерађивача је потпуно прешао на увоз свињског меса и полутки.
Предсједник Удружења пољопривредника села Семберије и Мајевице Саво Бакајлић подсјетио је да је на подручју Семберије у протекле двије године еутаназирано више од 50.000 свиња.
– Обнављање производње не иде оним очекиваним темпом, јер је ситуација неизвјесна, имајући у виду количине меса које стигну из иностранства. Углавном људи свиње држе за своје потребе – казао је Бакајлић.
Додао је да је због неконтролисаног увоза стоке, афричка куга у протеклом периоду поново букнула на неколико фарми.
– Сви смо у страху, јер стиже прољеће, а самим тим и више температуре које погодују ширењу вируса. Због свега тога се мало ко одлучује да занови производњу, а да је тако довољно говори податак да је у Семберији лани било 4.000 произвођача, док нас је сада свега око 2.000 регистрованих – рекао је Бакајлић, додао да је цијена прасића у Семберији пала са осам на пет КМ по килограму живе ваге.
Да се јако мало фармера у Српској одлучује на обнављање производње потврдио је и директор Ветеринарског института „Др Васо Бутозан“ Драган Кнежевић. Он каже да су се свињогојством, уз прописане мјере, наставили бавити само велики фармери.
– Они који су били на ивици рентабилности и са мањим бројем животиња одустали су од производње. У односу на број угинулих свиња до сада је у фарме поново убачено приближно 70 одсто од претходног броја животиња – рекао је Кнежевић.

ЦРВЕНО МЕСО
Коментаришући одлуку надлежних институција БиХ, да на захтјев месопрерађивача из ФБиХ омогући несметан увоз смрзнутог црвеног меса за прераду са подручја Аргентине, Бразила и Парагваја, Мишо Маљчић је казао да ће се у понедјељак обратити Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде РС са захтјевом да нешто предузму.
Он каже да је тај потез надлежних институција на нивоу БиХ неприхватљив, с обзиром на то да, осим што штети домаћој економији и произвођачима, може угрозити и здравље становништва.
– Не могу да схватим да нешто, што нико неће код нас, улази на широм отворена врата – казао је Маљчић.
(Извор: Глас Српске)