АКТУЕЛНОЗВОРНИКРЕГИОН И СВИЈЕТ

У Федерацији БиХ званично почела примјена Правилника о забрани пушења у затвореним јавним просторима

zaranjeno pusenje

 

У Федерацији БиХ је и званично почела примјена Правилника о забрани пушења у затвореним јавним просторима, укључујући угоститељске објекте, радна мјеста и јавни превоз. Угоститељски објекти имају шест мјесеци за прилагођавање, а предвиђене су и ефикасније мјере кажњавања. Инспектори излазе на терен, али неће одмах кажњавати, почињу упозорењима, пише Федерална.

Правила су јасна, угоститељски објекти мањи од 50 квадратних метара у којима се служе и храна и пиће, строга забрана пушења. Власници објеката до 50 квадратних метара у којима се служи само пиће могу изабрати или ће бити пушачког или непушачког типа.

Правилник прописује и казне за оне који се не буду придржавали. За физичко лице – госта који крши закон је 100 КМ. За правна лица распон казне је од 1.000 до 5.000 марака.

viber slika 2024 12 04 13 04 32 060 1

„Осим федералних и кантоналних инспектора који ће контролисати примјену Правилника, кршење закона могу пријавити и сами грађани, истичу у удружењу ПРОИ.

А грађани су подијељени. За једне је овај закон позитивна пракса, а другима квари дугогодишње задовољство.

Новим законом незадовољни су и угоститељи. За мишљење нису питани, за спровођење нису спремни.

„Нема тих уређаја за филтрацију зрака, нема струке да може направити, а сад је гужва, велика потражња. Министарство здравља Федерације требало је да консултује струку, односно не ми да одређујемо, него да сугеришемо и предлажемо и дајемо примједбе. Нажалост, нису“, каже Амир Хаџић, предсједник Удружења хотелијера и ресторатера БиХ.

Закон о забрани пушења у затвореним просторијама у многим европским земљама примјењује се годинама.

(Federalna.ba)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *