Порастао увоз, али и цијене возила у БиХ, половњаци доминирају
Увоз половних и нових аутомобила у БиХ полако се враћа на стање на којем је био прије глобалне кризе, па је тако за осам мјесеци ове године увезено 11.398 возила више него годину дана раније у истом периоду, док наши саговорници истичу да су цијене четвороточкаша у порасту, пишу Независне.
Наиме, како показују подаци Управе за индиректно опорезивање (УИО) БиХ, током осам мјесеци ове године увезена су 58.352 аутомобила у Босну и Херцеговину, у вриједности већој од 939 милиона КМ, рачунајући и плаћене дажбине.
Од овог броја, 51.814 аутомобила је половно, док је нових аутомобила 6.538.
„У истом периоду прошле године у БиХ су дошла 46.954 аутомобила.
Тада је било 40.299 половних и 6.655 нових аутомобила. Укупна вриједност је већа од 83 милиона КМ, рачунајући плаћене дажбине“, наводе из УИО БиХ за „Независне новине“.
Зоран Милинчић из Привредне коморе Републике Српске казао је да су цијене возила у Српској у порасту.
„Један од основних разлога је тај што је у аутомобилској индустрији присутан тренд све већег броја редизајнираних и нових модела на тржишту. Нови модели возила са собом доносе више сигурносне и техничке опреме, али то више кошта и све улази у калкулацију цијене. Модели са основном опремом, што имплицира ниску цијену, увозе се у јаком малом броју“, казао је Милинчић.
Додао је да у одређеним продајним салонима аутомобила у Републици Српској су акцијске цијене на хибридна возила јер је царина на увоз тих возила пет одсто мања до краја календарске године.
„Укупна просјечна вриједност увезених возила у Републику Српску је већа за око 15 одсто за првих седам мјесеци ове године у односу на исти период прошле године. Највећи увоз према укупној вриједности возила је из Њемачке, Француске и Чешке“, казао је Милинчић.
Ако се посматра ситуација ауто-индустрије на глобалном нивоу, како каже Милинчић, она није иста на свим континентима.
„Директиве ЕУ су веома строге по питању емисије ЦО2 и то је главни разлог зашто је све мање на тржишту возила са великом запремином мотора. Произвођач би за таква возила имао велике додатне намете, што би повећало цијену и аутоматски смањило продају. Што се тиче возила са дизел мотором, у сљедећој години очекује се значајно повећање намета, што ће вјероватно смањити њихову производњу, а самим тим и повећати продајну цијену“, казао је Милинчић.
Додао је да ће произвођачи возила који извозе на тржиште ЕУ такође бити условљени да морају возни парк прилагодити еколошки прихватљивијим возилима како би уопште могли бити присутни на овом тржишту.
„У наредном периоду Привредна комора Републике Српске ће путем одређених иницијатива према надлежним институцијама Републике Српске покушати осигурати подстицајна средства у овој области, посебно што се тиче увоза хибридних, електричних плуг-ин возила“, закључио је Милинчић.
Игор Гавран, економиста, казао је раније за „Независне новине“ да са једне стране повећање увоза возила јесте знак опоравка тржишта, али је доминација половних ипак знак и сиромаштва.
„С обзиром на то да већина свијета у све већој мјери прелази на електрична возила или барем она савременијих хибридних технологија, изгледно је да се у БиХ и даље највише увозе она која ће у развијеном свијету ускоро бити ближе отпаду него цестама“, казао је Гавран за „Независне новине“.
Из ауто-салона „Дас“ из Бањалуке истичу да је у протеклом периоду забиљежен раст цијена аута половних возила.
„Половна аута су поскупјела у набавци, а овдје код нас, будући да је криза и ми се прилагођавамо тржишту, нисмо пуно подизали цијене“, казали су из овог салона.
Из ауто-салона „Крамар“ Бањалука казали су да у протеклом периоду није било пада цијене аутомобила, али се није десио ни раст цијена возила.
(Извор: Независне)