АКТУЕЛНОЗВОРНИКСРПСКА И СРБИЈА

Ратари у неизвјесности пред јесењу сјетву

20211020102629 687138

 

Иако је до јесење сјетве у Српској остало још мање од 15 дана, пољопривредници истичу да ће ове године засијати мање површина озимним културама, јер како кажу, не виде рачуницу када дође жетва, пишу Независне.

Стојан Бакајлић, предсједник Регионалног удружења пољопривредника Семберије и Мајевице, истиче да јесења сјетва у Семберији само што није почела, али да се пољопривредници налазе у веома тешкој ситуацији.

„Велики број земљорадника сигурно ће одустати од јесење сјетве пшенице, а управо због тога што је ове године била ниска откупна цијена“, каже Бакајлић и тврди да пољопривредник не може остварити ни 50 одсто онога што је уложио.

„Пољопривредници немају заштиту производње, тако да, када нас временске непогодне нападну, произвођач је препуштен сам себи, односно произвођач не може улагати новац у нешто за шта не зна да ли ће од тога имати користи“, рекао је Бакајлић.

Како је рекао, пољопривредници су огорчени високим цијенама сјеменске пшенице.

„Цијена 100 килограма пшенице која се користи за сјетву кошта од 110 до 140 марака, док смо љетос продавали исту количину пшенице за 36 марака. Посљедица овог све је мање пољопривредника који се одлучују на сјетву, а држава због тога наредне године може да остане без хране“, рекао је Бакајлић.

461190763 975376467944885 1974089916953353746 n
Vaš Shooter – Zvornik!

Истиче да се ове године и цијене минералног ђубрива крећу од 90 до 100 марака за 100 килограма, зависно од произвођача.

„У овом моменту не можемо наћи рентабилну ратарску културу која би задовољила минимална улагања која би пољопривреднику остварила неку добит, да не испадне да стално радимо џаба“, закључио је Бакајлић.

Стојан Маринковић, предсједник Савеза удружења пољопривредних произвођача Републике Српске, казао је да се ове године у јесењу сјетву улази са неизвјесношћу.

„Улазимо неизвјесно, јер не знамо какве ће бити цијене, нико нам те цијене не може гарантовати, произвођачи сами креирају своје сјетвене површине и структуру сјетве“, казао је Маринковић.

Како је рекао, оно што је добра вијест јесте да временски услови иду на руку ратарима да припреме земљиште за сјетву.

„Недавно смо имали и веће количине падавина које су сушну земљу натопиле, тако да је то веома битно. Али ризик сјетве због пласмана је на пољопривредним произвођачима“, казао је Маринковић.

Истиче да су, што се тиче минералног ђубрива, цијене стабилне те да се нису мијењале у односу на прошлу годину.

REPLAY NOVA GODINA – kopija – kopija – kopija – kopija 1080 x 1080

(Извор: Независне)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *