Обиљежена слава Саборног храма Рођења Пресвете Богородице у Зворнику (ФОТО)

Служењем свете литургије, опходом око храма, освећењем славских дарова и ломљењем славског колача са кумом Сретеном Ристићем, данас је обиљежена крсна слава Саборног храма Рођења Пресвете Богородице у Зворнику.
Пригодну бесједу одржао је протојереј Синиша Шаренац из Бијељине који је овом приликом истакао да је „најљепши принос који је род људски принио Богу јесте Пресвета Богородица“.
– Замислите колика је улога жене, колико је њено достојанство, колико је њено величанство да је утробу своју смјестила живога Господа Бога. То је најбољи доказ колико Господ воли човјека, како воли мајку и дјецу – рекао је Шаренац и подсјетио на прву заповијест која је дата човјеку, а то је: „Поштуј оца и мајку да ти добро буде и да дуго поживиш на земљи“.
– Зато и данас шаљемо молбу да се дјеца бирну о својим родитељима јер нико као они не мисле, не радују се и не пате са својом дјецом, као родитељи, као мајка. Погледајте икону Пресвете Богородице, готово увијек је Исус са њом. Ријетке су иконе Богородице на којима нема Христа. Она је у пуноћи са сином својим. Тако и дијете када пати и када му треба помоћ, довољно је да мајка спусти руку на њега да га помилује и да га благосиља да би било безбједно – навео је Шаренац и подсјетио да је данашњи празник заправо празник сваког дјетета, сваке мајке и „свакога од нас који нас подсјећа да Бог није заборавио ни оставио човјека јер је он створен по лику Божијем“.
Шаренац је прустним вјерницима и свештенству честитао славу и пожелио да наставе радове на осликавању Саборног храма који се „гради као залог вјечности великог Царства небескога“.
Након ломљења славског колача приређена је трпеза љубави за све присутне у крипти Саборног храма.

(Инфо Бирач)


