AKTUELNOZVORNIK

Od ulaska ,,Pavgorda“ u ,,Aluminu“ na platnom spisku 211 radnika manje – Stevanović: Dobit ,,Alumine“ u prvih šest mjeseci je 30 miliona KM

Zoran Stevanovic predsjednik Upravnog odbora Alumine scaled 1

 

Od dolaska Zorana Stevanovića, u februaru 2022. godine, na čelo Upravnog odbora ,,Alumine“ u ovoj fabrici trenutno je na platnom spisku 211 radnika manje, nego prije što ,,Pavgord“ preuzeo ovu kompaniju. U kompaniji ,,Alumina“ trenutno radi 1326 radnika.

U razgovoru sa prvim čovjekom ,,Alumine“ dobili smo odgovore na sva postavljena pitanja, a na početku razgovora smo saznali brojke o broju radnika koji su po raznim osnovama napustili fabriku. Na dan 28. februara 2022. godine na platnom spisku je bilo 1537 radnika, dok je 28. avgusta 2024. godine na platnom spisku bilo 1326 radnika.

– Zavisno od primanja, radnog staža i dogovora sa njima, dobijali su otpremnine. Niko neće da trpi devet pravnika, a treba ih trojica. Pravna i kadrovska služba je imala 22 radnika i imali su, kako su tvrdili potrebu za prekovremenim satima da završe sve obaveze, a sada sve to stiže pet radnika i to sa šefom. Bilo je i radnika koji za deset godina nisu bili 60 dana na poslu. Svi ljudi koji su otišli su sporazumno otišli uz otpremnine i niko nas nije tužio – rekao je Stevanović.

20240829 123356 1

Zašto je snovana firma „Nova Alumina“ i koliko radnika trenutno radi u toj firmi?

– Ova firma nema radnika. Mi smo ,,Novu Aluminu“ osnovali radi obezbjeđenja od mutnih radnji, odnosno da ne dođe do preuzimanja kompanije od strane ljudi iz Litvanije, koji su podnijeli neosnovane tužbe u svojoj državi – rekao je Stevanović.

Šta je sa tužbom malih akcionara i kakva su njihova prava i potraživanja?

– Oni nemaju ništa sa Aluminom. Kad si osnivač preduzeća i vlasnik, a firma ode u stečaj ti nemaš ništa. Ja sam njima objašnjavao da oni nemaju potraživanja. Oni nikada nisu ništa tražili dok su bili Litvanci, a bili su isto mali akcionari. Oni mogu da tuže, ali tu nema osnova. Dok su bili Litvanci oni su bili dio vlasništva i imali akcije, a sada je firma u stečaju i nemaju prava. Ja sam i njima rekao da ja nemam veze sa tim već stečajni upravnik – istakao je Stevanović.

Objasnite nam pad dobiti ,,Alumine“ sa 26 miliona u 2022. godini, na 2 miliona u 2023. godini, što je najgore poslovanje u posljednjih 10 godina?

– U prvih šest mjeseci ove godine dobit je 30 miliona KM, ovo je privatna firma i nikoga ne treba da interesuje koliki će biti profit. Kupuje se i imovina (vjerovatno Mehanika i Energolinija), što dovodi do smanjenja dobiti. Kolika će biti dobit to će zavisiti od toga koliko će biti investicija. Pravimo 16 megavata solarne centrale, a samo to košta 16 miliona maraka, time smanjujemo CO2 otisak. Nama će 40 evra po toni biti skuplji izvoz zbog naplate karbonskog otiska i sve što više proizvedemo zelene energije manje plaćamo CO2 otisak. Koncern Alumina-Boksit će godišnje zarađivati 50 miliona KM, a stvar je vlasnika koliko će prijaviti državi, imaju ljudi iz poreske koji pregledaju završni račun i ako oni kažu da je sve po zakonu, onda je sve po zakonu – istakao je Stevanović.

Kakva je uloga kompanije ,,Bingo“ u kupovini ,,Alumine“ i da li je tačno da je Naser Orić dolazio u fabriku?

– Bingo je pozajmio novac i nema nikakvu ulogu, niti procente u ,,Alumini“.  Ušao je u vlasničku strukturu u rudniku Miljevina kao obezbjeđenje za svoj pozajmljeni novac. Što se tiče Nasera Orića ja njega poznajem, ali nikada nije došao u fabriku ili me nazvao, niti ima ikakve veze sa nama. Rekao sam vlasnicima obezbjeđanja vaše su kamere pregledajte i utvrdićete da nikad nije bio. Priču o kupovini ,,Alumine“ od strane Binga pustio je Jakov Galić i ekipa, a zastava BiH stoji na Vidikovcu, a ne u Alumini, i u ovoj fabrici dok sam ja ovdje neće nikad stajati – dodao je Stevanović.

Drustvena odgovornost kompanije Alumina

Kako vidite budućnost Alumine?

Ako uspijemo da napravimo ozbiljnu energanu za pet godina ćemo biti jači od Elektroprivrede. Najbolje bi bilo da ta energana bude na komunalni otpad, a imamo više ponuda od 100 miliona maraka ili 261 milion evra. Ukoliko se odlučimo za gas onda se ne računa kao CO2 neutralan i dalje plaćamo skuplje porizvode jer je on nestabilan. Ako pogledate Mišelin je zatvorio dvije fabrike u februaru, ko bi mene spasio da se ova firma zatvori, niko. Ljudi u fabrici su zadovoljni, prosječna plata je preko 1.900 KM. Ko radi uredno, niko ga ne dira, krajem avgusta je bila akontacija za septembar, za Vaskrs, Božić, biće za dan fabrike u oktobru. Regres je po 1.500 KM svakom radniku za šest mjeseci. Koliko ima proizvodnih firmi koje daju ove uslove i regres. Fabrika će još ulagati u rudnike Boksita u regionu Crna Gora, Hercegovina, Jajce, Milići, Srebrenica. Negdje ćemo podržavati postojeće vlasnike da se modernizuju i pređu na jamsku eksploataciju, a već sad neke kreditiramo sve s ciljem da se sirovinski obezbijedimo. Kinezi kupuju rudu iz Nikšića i plaćaju 5 i više evra nego mi, te je sakupljaju praveći bukvalno brda sirovina i stvaraju zalihu kada one budu nedostupne. Želimo da obezbjedimo sirovine, te da energetski bude nezavisnizbog čega pravimo solarne panele, pravimo hidrocentralu i imamo koncesiju 4 megavata, i radićemo energanu na neko gorivo najčistije i najejednostanvije na gas i tada nema problema ni sa stanovništvom, ali razmatramo i druga rješenja – zaključio je Stevanović.

InfoBirač