Нису уплаћени доприноси за 19.000 запослених у основним и средњим школама у Републици Српској – Криза у буџету узима маха

Око 19.000 наставника и других радника, запослених у основним и средњим школама у Републици Српској, не може користити здравствену заштиту, јер им нису уплаћени доприноси, потврђено је за Српскаинфо у Синдикату образовања РС.
Али, то није једина невоља која је снашла заспослене у просвети. Касне им и накнаде за превоз, које су до сада увијек добијали до 5. у месецу.
Истина, распуст је одавно почео, али исплате накнада имају свој посебан календар, тако да учитељи и професори исчекују да им буде надоканђен новац који су потрошили у јуну, путујући на посао.
– Неки наставници и учитељи путују и по више од 100 километара дневно, јер рецимо из Бањалуке морају стићи на наставу у Бронзани Мајдан, Козицу или у Дубовик у општини Крупа на Уни – каже за Српскаинфо предсједник Синдиката образовања, науке и културе РС, Драган Гњатић.
Он је потврдио да у неким случајевима накнаде за пут износе и до 300 КМ мјесечно, што за просвјетаре нису мале паре.
Они путују својим аутомобилима и често потроше и више него што износе накнаде, али шта да се ради, на наставу се мора стићи – каже Гњатић.
Како је за Српскаинфо рекла једна наставница – путница, у новембру и децембру креће на посао прије сванућа, а кад се врати кући већ пада мрак.
– Устајем у 5, зими по мраку крећем на посао, по мраку се враћам. Никад нисам своје ученике оставила на цједилу, а сад морам да гатам кад ћу добити новац који сам одавно потрошила на гориво – каже наша саговорница.

Како Српскаинфо незванично сазнаје од извора блиских Министарству финансија РС, просвјетарима је послат сигнал да ће им накнаде за превоз бити исплаћене, након исплате пензија у Српској, што значи да би они могли доћи на ред тек око 15. августа.
Драган Гњатић, међутим, каже да нема такве информације.
– Немам за сада никакве конкретне информације о исплати накнада за превоз – каже Гњатић.
Мада је ово кашњење за просвјетаре путнике стресно, јер су рачунали на тај новац, Гњатић каже да то није превелики проблем, јер ће накнаде, макар и са закашњењем, бити исплаћене.
– Оно што ме много више брине, јесте чињеница да нису уплаћени дориноси. То се није десило годинама, уствари, не памтим такав случај – каже Гњатић.
Додаје да га колеге непрестано зову, што је разумљиво, јер није нимало једноставно када болесно дијете не могу одвести љекару, јер није регулисано осигурање.
– То, напросто не смије да се дешава. Већ смо предузели одређене кораке, звао сам неке људе у Министарству просвјете, зваћу и министарку лично, ситуација са доприносима мора да се ријеши колико сутра – наводи Драган Гњатић.

Касне и накнаде неразвијеним општинама
Просветари нису једини који су ових дана остали “кратких рукава” када су у питању исплате из буџета.
Најдуже чекају неразвијене и изразито неразвијене општине.
-За ову годину неразвијеним општинама није исплаћена ниједна транша, а тек недавно је исплаћен посљедњи новац за прошлу, 2023. годину – наводи извор Српскаинфо.
Извор: Српскаинфо