Радови на зворничкој болници касне двије године – радови „отишли“ са 29 на 36 милиона марака

Уговор о изградњи новог блока болнице у Зворнику те адаптацији постојећег блока, као и опремању ове установе потписан је средином јуна 2020. године, а рок за завршетак радова је био 20 мјесеци за нови блок и 11 за адаптацију постојећег. Ипак и двије године након предвиђеног рока радови нису окончани, а два пута су помјерани рокови за њен завршетак. У међувремену, цијена радова је повећана са 29 милиона марака на 36.000.000 КМ.
Директор ове здрваствене установе Иван Поповић каже да је досад завршено скоро 95 одсто грађевинских радова на новом блоку те истиче низ проблема који су их пратили током радова.
– Грађевински радови, потом вријеме вируса короне као и поремећаји на тржишту утицали су на то да се рокови за завршетак помјере. У новом блоку болнице остало је да се уради дио подова, плафона и фасаде. саниртарије, лифотви, унутршања врата и ситни електро-радови. Очекивања су да се све то заврши у наредних неколико мјесеци. То не зависи од нас него од извођача и стога не могу тврдити да ли ће то бити за два или четири мјесеца. Уосталом Републичка дирекција за обнову и изградњу даје одобрења и за продужење радова и врши надзор над комплетним пројектом и квалитетом радова – објашњава Поповић.
Што се тиче адаптације постојећег објекта, још увијек није завршено оно најважније, а то су операционе сале. Тренутно су у функцији двије, а према ријечима директора потребне су три операционе сале како би пацијентима била пружена адекватна услуга. Зашто сале нису завршене, да ли ће неко одговарати за мало кашњење од двије године или макар се ,,зацрвенити“ што пацијенти још увијек немају адекватне услове и поред уложених 36 милиона марака остаје да се види.
Директор Поповић је истакао да је неколико фактора који су утицали на кашњење радова.
– Колико год то некоме смијешно звучало дешавања у Украјини су пореметила токове тржишта те су добављачи помјерили рокове за опрему помјерили за чак осам мјесеци. Цијене материјала су на тржишту значајно повећане. Стога је извођач тражио да се амортизује. Закон је у тим ситуацијама јасан, ако је поскупљење до 10 одсто, то иде на терет извођача радова. Уколико је више од тога може се извођач обратити инвеститору за повећање цијена до 20 одсто вриједности радова. И ми и извођачи радова смо ангажовали консултанте те су надлежни након свега процијенили да се цијена увећа за наведени износ. Тада је било планирано да радови у новом блоку коштају оквирно 2.000 КМ по квадрату бртуо, а сада је поређења ради је квадрат стана у Зворнику 2.500 КМ, а пословног простора око 4.000 КМ и више. Нас ће квадрат сада коштати 2.500 КМ док ће у другим здравственим установама коштати преко 5.000 КМ. Укупно имамо четири сале, двије су реконструисане и потпуно завршене, док ће се друге двије радити парцијално, прво једна па друга због континуитета услуга. Треба напоменути да су нам и добављачи због поремећаја на тржишту каснили са испоруком опреме осам мјесеци – наводи Поповић.
У новом блоку неће бити никаквих нових услуга јер је он предвиђен за проширење појединих одјељења. То значи да су порески обвезници издвојили 36 милиона марака за изградњу објекта у коме неће бити нових операционих или ангио сала, већ за доградњу стационара и замјену опреме.
Први човјек ЈЗУ Болница Зворник, Иван Поповић је истакао да је 90 одсто опреме већ допремљено у ову установу.
– Већина опреме је заправо за стари објекат, а најважнији су ЦТ апарат и мангетна резонанца, чије је вриједност била 3,5 милиона марака. Остало је да се испоручи опрема за операционе сале, хирушки инструментариј, кревети. Укупна вриједност опреме је преко 20 милиона марака, а цијена од 36 милиона је за изградњу новог блока, опрему и адаптацију постојећег – каже Поповић.
У зворничкој болници ради 80 љекара, а њих 30 ради по уговору о дјелу. Поред љекара из Бањалуке, Београда који у ову установу долазе једном, или три пута мјесечно, ради и доста доктора који су отишли у пензију, а који раде по уговору о дјелу.
(Инфо Бирач)