Јавна предузећа и установе у Српској постала нескривени партијски плијен: Некомпетентним директорима важно да испуњавају само један услов
Човјек с дипломом Факултета за безбједност на челу Туристичке организације Републике Српске. Диплома Ветеринарског факултета у џепу, а функција в.д. директор „Вода Српске“.Субспецијалиста из области стерилитета и вјештачке оплодње директор бањалучког „Водовода“. Даље, на челу Фонда ПИО Српске директор који је дипломирао Факултет за услужни бизнис…
Ово су само неки од примјера који потврђују правило да власт у Републици Српској пречесто на руководећа мјеста у јавним предузећима и установама именује кадрове чија струка нема никаквих додирних тачака с облашћу којом треба да руководе. Дошли смо до ситуације да је важно да имају какву-такву диплому, још ако је са државног факултета – то је онда премија!
А, искуство? У цијелој овој причи, о искуству је сувишно и говорити, јер је од тога важније да сте „из странке“. Томе свједочи и најновији примјер именовања Јелене Лекић за в.д. директора Аеродрома Републике Српске. Мада су из Уједињене Српске нагласили како „долази из струке“, јер је била запослена у Дирекцији за цивилну авијацију БиХ (БХДЦА), чињеница је да је је као дипломирани правник веома мало времена провела у струци. Прво у Банци Поштанска штедионица, потом у БХДЦА.
Ништа боље од претходнице на челу Аеродрома, Наталије Тривић, која је руководила тим предузећем с докторатом на одсјеку Менаџмент културе и медија на Факултету драмских умјетности у Београду.
Ништа ново, када је Уједињена Српска у питању, јер је ова партија постала синоним некомпетентних кадрова, можда због тога што су се неки од њих нашли на удару истражних органа. Некима се већ суди, попут бившег директора Института за јавно здравство РС Бранислава Зељковића у случају „корона уговори“.И није он једини. Оптужница је подигнута и против бившег директора Републичке управе цивилне заштите РС, Милана Новитовића. И он је оптужен због кривичног дјела злоупотреба службеног положаја или овлашћења.
У блиској прошлости је било много сличних случајева, о чему је Српскаинфо у више наврата писала. Бивши посланик УС у НСРС, а сада директор Туристичке организације РС (с чланском картом НПС Дарка Бањца) Костадин Васић својевремено је осуђен на шест мјесеци затвора због туче…
Благовчанин: Такви су бескрајно лојални
Предсједник Управног одбора Транспаренси интернешенел у БиХ Срђан Благовчанин оцјењује да начин на који се управља јавним предузећима представља једну врсту неофеудализма.
-Политичке партије односно њихова руководства јавна предузећа користе као властите феуде, располажу с њима у властитом интересу, без икакве одговорности. Именовање, благо речено, некомпетентних кадрова само је начин да остваре пуну контролу над предузећима, јер такви кадрови знају да ни по чему не заслужују бити ту гдје јесу и зато су бескрајно лојални оним којих су и довели, не осврћући се на закон – каже Благовчанин за Српскаинфо.
До које мјере је таква пракса нормализована, додаје Благовчанин, показује и то да је расподјела предузећа састави дио коалиционих договора и то се најнормалније јавно комуницира без обзира што је противзаконтио и „представља тежак злочин“.
Говедарица: Двије врсте кадрова
Посланик СДС у Народној скупштини Српске, Вукота Говедарица, полази од тога да, као прво, имамо Владу која на сваки начин покушава да игнорише Закон о владиним, министарским и другим именовањима, гдје је јасно дефинисано колико одређени кадрови могу да врше дужност директора. Међутим, у пракси се тај период бесконачно подржава.
– Нажалост, имамо и премијера Радована Вишковића који отворено каже да они не поштују закон јер једино тако могу да контролишу функционере. Тј. смијенити их када хоће – каже Говедарица за Српскаинфо.
То значи, наставља он, да постоје двије врсте кадрова, од којих је прва она која треба да буде у потпуности послушна.
-Ту нису битне никакве референце. Имамо плејаду директора од локалних заједница па навише који без радног искуства обављају тако високе и одговорне функције. И имамо друге, али они су у апсолутној мањини, који су ту на бази свог знања, струке, друштвено-политичке умјешности и на бази сопственог интегритета. Има и таквих људи на позицијама функционера у овој власти – признаје Говедарица.
Све то, сматра он, доводи до тога да се компетентни људи налазе на периферији друштвене заједнице јер они не желе да се ваљају у том блату.
-Они су који су грамзиви, халапљиви, који су жељни владавине, они су у првим ешалонима. И није битно какви су, важно је да буду послушни и да им на папиру донесу одређени број гласова. Е, то је слика и прилика стања у нашем друштву када су у питању именована лица – закључује Говедарица.
(Извор: Српскаинфо)