Драстичан пад извоза из БиХ: Шта је разлог?
Упозорења привредника да ће неосновано повећање најниже плате и лоша економска политика власти, уз кризу у ЕУ, довести до пада извоза и смањења производње су остварена. Извоз БиХ у првој половини 2024. године смањен је за 729, док је увоз повећан за 566 милиона КМ, пише БН ТВ.
За првих шест мјесеци ове године у односу на исти период прошле, извоз из БиХ је смањен за 8 одсто, односно за 729 милиона КМ, од чега највећи дио, 465 милиона КМ чини пад извоза у земље ЕУ.
„Није реално очекивати да имате кризу на нивоу Европе, у смислу стамбене кризе, кризе грађевинског сектора, неке земље су биле и у рецесији, а да с друге стране неке пратеће индустрије, конкретно намјештај, биљежи раст извоза. У овом референтном периоду имали смо стамбену кризу у Њемачкој, Аустрији, Словенији и то је довело до пада извоза намјештаја за 10 посто. Ради се о зависности домаће производње од нивоа потражње у ЕУ“, рекао је Славиша Ћеранић, директор Сектора за макроекономски систем Спољнотрговинске коморе БиХ.
Из Спољнотрговинске коморе додају да је пад извоза у ЕУ најуочљивији у сектору енергетике, металске и текстилне индустрије. Да за пад извоза није заслужна само стагнација привреде ЕУ, већ и да значајну одговорност сноси домаћа власт, сматра потпредсједник Уније послодаваца Републике Српске Саша Тривић.
„Суштина је да смо изгубили конкурентност растом плата које нису биле покривене растом продуктивности, то значи да нисмо били довољно технолошки развијени и вјероватно да ће овај пад остати помало трајна категорија. Истовремено на тржишту гдје смо ми извозили своје производе, због раста цијена у претходном периоду појавили су се нови снадбијевачи из Африке и Јужне Америке, тако да ће вјероватно наша дрвна индустрија на дужи рок добити конкуренцију и биће сигурно у проблему.
С друге стране имамо сталне захтјеве страних партнера за обарањем цијена, а ми са оваквим платама и трошковима не можемо обарати цијене“, каже Тривић.
Док се рат у Украјини не заустави и док се Европа не врати производњи, тешко је очекивати позитивне економске трендове и у БиХ, каже економиста Зоран Павловић.
„Ми смо једна мала економија окренута окружењу и земљама ЕУ, земљама ЦЕФТА-е. Криза која је наступила у ЕУ због рата у Украјини је озбиљно успорила поруџбине и људи у Европи су у потешкоћама, а када купци у Европи не купују нове аутомобиле, ни ми не можемо да продајемо сједишта која производимо у БиХ“, објашњава Павловић.
Тренд пада извоза очекује се и у наредним годинама, што се може зауставити само одговорном економском политиком, растерећем намета и улагањем у технолошки развој привреде, сматрају наши саговорници.
(Извор: БН ТВ)