Куповина стана у Српској постала немогућа мисија!

Да би једна четворочлана породица у Републици Српској могла у данашње вријеме ући у пројекат куповине стана на кредит од рецимо 60 квадратних метара, неопходно је да има укупна мјесечна примања бар од 4.600 до 5.100 марака и то минимум, пише БН.
Ипак агенти некретнина кажу да потражња не пада, упркос расту цијена, и зато смо истражили какво је тржиште некретнина и која је структура купаца.
Ако пожелите да купите стан у овој згради у центру Бањалуке мораћете добро да се потрудите и да можда радите и три посла, осим ако нисте један од срећника који је добио неко насљедство па и не мислите о кредиту, јер овдје квадрат стана достиже и до 6 000 марака. Обичан грађанин са просјечном бруто платом од око 2000 марака о томе не може ни размишљати, а камо ли спровести у дјело.
Кад одете као купац на једну од wеб страница на којима се продају станови наилазите на цифре од 667 000 КМ за 80 квадрата стана, ако желите пентхаус, мораћете издвојити око 512 000 КМ. Имате и мало јефтиније станове од око 459 000, а ако вам је то пуно, имате станове и по цијени од око 280 000 КМ. И онда кад се вратите у стварност, и ако радите за просјечну плату, ово вам све изгледа као сан.

Ипак, упркос и инфлацији и цијенама станова, потражња расте и нема намјеру да стане, кажу агенти некретнина.
„Како купци реагују?
Они прво сачекају, мало одустану од куповине сачекају како ће се одвијати ситуација и с обзиром да није дошло до враћања цијена стање се стабилизовало и онда је вратила се потражња која је била пала и сад је потражња солидна. Нема простора за велико поскупљења али неће бити како стоје ствари ни појефтињења“, сматра Драган Милановић, директор агенције за некретнине Ремаx.
Цијене станова досежу вртоглаве износе. Тако најскупљи квадрат стамбеног простора у новоизграђеној згради у Бана Луци на најбољим локацијама досеже и 7000 КМ, у Сарајеву 9000 КМ.
Колико су цијене заиста отишле далеко, види се на примјеру гарсоњере од двадесетак квадрата у центру Бањалуке које сад коштају око 130.000 КМ. Простом рачуницом, квадрат је скупљи од 4.000 марака за простор у којем, колико-толико, нормално може да живи само једна особа.
„Без обзира на цијене које су достигле свој максимум потражња ни у једном тренутнку се није смањила али што се тиче закупа будући да је доста некретнина куповано као инвестиицја да је дошло до смањене потражње кад је у питању закуп“,каже Барбара Фабић, власник и агент Факом некретнине БЛ.
„Та наша ситуација у РС је додатно оптеретила инвестире чињеницом да су купци резервисани према улагању у некеретнине. Тако да смо сад с једне стране имамо градилишта која нема радне снаге и пословне банке су постале врло опрезне неће да инвестирају и кредитирају станове код инвестирора који нису сигурни да ће тај посао завршити“, каже Зоран Павловић, економиста.
Ако ипак не желите да улазите у кредите, и желите да уштедите на примјер 140 000 КМ, требало би да у наредних 10 година за ту намјену са стране оставља бар 1.150 марака мјесечно.
То значи да би се око 170.000 грађана Српске, који имају просјечна мјесечна примања, морали одрећи свега па и хране и плаћања рачуна да би за десет година могли купити стан.
А ако желите луксуз и не сметају вам базени, велнес центри, ђакузи, аутопраонице у подруму, велика квадратура, атрактивна локација, а да притом живите у двору, тачније Бијелом двору, комплексу који се гради у центру Бањалуке, онда вам неће сметати ни цијена од шест до осам хиљада марака по квадрату, колико овде кошта квадрат стана.
(БН) Фото: Илустрација