АКТУЕЛНОЗВОРНИК

Четири године од смрти чувеног хирурга Миодрага Лазића

miodrag lazic

 

У спомен-цркви Светог великомученика Димитрија у Добрињи, у Источној Илиџи, данас је служен парастос за доктора Миодрага Лазића који је, радећи као хирург у ратној болници „Жица“ у Блажују, оставио неизбрисив траг у цијелој Републици Српској.

Након парастоса, код споменика доктору Лазићу, који се налази на истоименом шеталишту, положено је цвијеће.

Према ријечима Мирослава Лучића, замјеника начелника општине Источна Илиџа, сјећање на доктора Лазу не блиједи нити ће изблиједити.

– Илиџа памти своје јунаке. Али не само Источна Илиџа, него и Источно Сарајево и Република Српска треба да чувају сјећање на доктора Лазу и оно што је он уради током Одбрамбено-отаџбинског рата – рекао је он.

ROYI5B5kXlaeiQHJpYNLw4vvbYAYiPpK 1000 1

Лучић је подсјетио да је ова локална заједница у претходном периоду, у знак сјећања на нишког доктора, шеталиште назвала по њему, поставила споменик, али и успоставили везе са нишким општинама. И у наредном периоду општина Источна Илиџа ће, како додаје, посебну пажњу посветити култури сјећања.

– Важно је да генерацијама које долазе пренесемо оно што смо, људи као доктор Лаза и ми, војници Републике Српске, урадили током минулог рата јер је то једини начин да сачувамо Републику Српску, посебно у ово вријеме када наши противници, непријатељи опет кидишу на њу – навео је Лучић, који је током Одбрамбено-отаџбинског рата био замјеник команданта Српске гарде, а рат је завршио као командант Другог пјешадијског батаљона Илиџанске бригаде.

Лучић истиче да доктор Лазић не би могао сам, те да је важно споменути и докторе Ждрала, Пејића, Голијанина, Шошића, Таушана, али и све остале љекаре и здравствене раднике који су у то вријеме лијечили и спашавали рањенике.

Хирург Миодраг Лазић /1955-2020/, који је током ратова деведесетих година 20. вијека спасавао животе у Републици Српској Крајини и Републици Српској, преминуо је 14. априла 2020. године, од посљедица корона вируса.

Miodrag Lazić dobio spomenik u Srpskoj, za doprinos tokom rata

Лазић је 1991. године напустио мјесто хирурга у Нишу и запутио се у тадашњу Републику Српску Крајину.

Током рата у БиХ, као хирург, учествовао је у пробоју коридора у јуну 1992. године.

Након тога се као добровољац јавио у ратну болницу „Коран“ на Палама у Републици Српској.

Један је од оснивача ратне болнице „Жица“ у Блажују, код Сарајева, такорећи на самој линији фронта. Остао је тамо пуних 40 мјесеци, као једини хирург на подручју тадашњег Српског Сарајева, гдје је обавио више од 3.500 операција под пуном анестезијом.

Лазић је написао аутобиографско дјело „Дневник ратног хирурга /Книн 1991 — Српско Сарајево 1995/“.

За заслуге у спашавању живота Срба и људи других националности патријарх српски Павле одликовао је Миодрага Лазића „Орденом Светог Саве“.

Лазић је добио и „Орден крста милосрђа“ којим га је одликовала Република Српска.

Држава Србија је, постхумно, одликовала др Миодрага Лазића „Орденом Карађорђеве звезде првог степена“, a на рођендан Републике Српске, 9. јануара ове године, на шеталишту у Источној Илиџи је постављен споменик др Миодрагу Лазићу, као вјечан подсјетник на херојство једног човјека.

ИнфоБирач

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *