Настављена обнова Храма Светог ђакона Авакума у Дрињачи – радови и у црквама у Зелињу и Лијешњу

У Храму рођења Светог ђакона Авакума у Дрињачи настављени су радови на обнови и уређењу овог објекта, а тренутно се изводе радови на постављању подног гријања и гранитног пода. Радови се изводе и у црквама у Лијешњу и Зелињу.
Значајнија обнова цркве у Дрињачи почела је доласком протонамјесника Марка Данојловића 2021. године.
– Након сагледавања стања у парохији приступило се првенствено обнови Храма Светог ђакона Авакума у Дрињачи, а потом и Цркве Светог пророка Илије у Зелињу, те Цркве Рођења Пресвете Богородице у Лијешњу. С обзиром на то да је парохија, историјски гледано, једна од најбитнијих у епархији зворничко-тузланској, а по страдању српског народа, како у Другом свјетском рату тако и у Одбрамбено-отаџбинском рату, једна од најбитнијих у цијелој Српској православној цркви, обнова светиња није битна само по парохијски живот него и као историјски свједок великог страдања нашег народа на овим просторима. Прво је обновљен путни прилаз од магистралног скретања према цркви у Дрињачи, уређена комплетна порта ове цркве, расвјета дужином цијелог пута, а постављена је и нова кровна конструкција као и изолација и фасада у парохијском дому. Уједно, црквена сала је генерално обновљена, разведено је гријање у парохијском дому, сам храм је добио све нове свете сасуде и остале црквене предмете, комплетиран је сав потребан алат и машине за одржавање црквене порте, а потом се приступило такође великим пројектима развођења подног гријања у храму, те постављању гранитног пода са украсима и православним орнаментима – рекао је Данојловић.
Он је истакао да је паралелно са наведеним радовима, који се тренутно спроводе, урађена и молерска припрема за осликавање цркве које би требало бити завршено до маја 2025. године.
– На самом почетку урађена је елетрификација звона која су пренесена из старе потопљене цркве у зворничком језеру, а која је била посвећена Светим Ћирилу и Методију. Када је у питању Храм Светог пророка Илије у Зелињу, урађена је електрификација звона, постављен нов црквени полијелеј са иконама и 72 сијалице, набављене нове стасидије, црквене олтарске сасуде, дарохранилница, пјевница, а у самој порти обновљена је црквена капија и постављен јарбол са заставом и грбом Свете лозе Немањића. У Цркви Рођења Пресвете Богородице замијењена је столарија и набављене су све потребне богослужбене сасуде, а у плану је изградња мале црквене сале за потребе малобројног народа који се најчешће на дан црквене славе искупи око цркве у овом некада веома бројном селу – истиче Данојловић.
Он је додао да је и оно што је досад урађено „свакако Божије чудо и велики благослов поготово ако се узме у обзир да је и укопно мјесто Светог новомученика Слободана у потпуности обновљено и постављено монументално крсно обиљежје“.
– За даљи развитак и обнову ове парохије која се по броју домова, нажалост, налази на самоме дну, потребна је помоћ свих људи добре воље јер ако не бринемо о светињама које свједоче о страдању нашег народа онда ћемо у будућности свакако и као народ у цјелини и као индивидуе бити у проблему националне идентификације – сматра Данојловић.
(Инфо Бирач)