АКТУЕЛНОСРПСКА И СРБИЈА

Република Српска највише увози и извози у Србију

20230922154147 790524

 

Република Српска је за првих осам мјесеци ове године највише извозила у Србију и Хрватску, показују подаци Завода за статистику Републике Српске.

Како су навели, у том периоду остварен је извоз у вриједности од три милијарде и 458 милиона КМ, што је за 3,7 одсто мање него у истом периоду лани, те увоз у вриједности од четири милијарде и 598 милиона КМ, што је за један одсто више него у периоду јануар – август 2022, док је проценат покривености увоза извозом износио 75,2%.

– У августу 2023. године остварен је извоз у вриједности од 348 милиона КМ, што је за 7,1% мање него у августу 2022. године, те увоз у вриједности од 569 милиона КМ, што је за 6,2% више него у августу 2022. године, док је проценат покривености увоза извозом износио 61,2% – истичу из овог завода.

6 1

Додаје се да се највише, од укупно оствареног извоза, извозило у Србију и то у вриједности од 573 милиона КМ (16,6%) и у Хрватску 537 милиона КМ (15,5%).

– У истом периоду највише се, од укупно оствареног увоза, увозило из Србије и то у вриједности од 730 милиона КМ (15,9%) и из Италије, у вриједности од 707 милиона КМ (15,4%). Посматрано по групама производа, у периоду јануар – август 2023. године највеће учешће у извозу остварује електрична енергија са 394 милиона КМ, што износи 11,4% од укупног извоза, док највеће учешће у увозу остварују нафтна уља и уља добијена од битуменозних минерала (осим сирових), са укупном вриједношћу од 333 милиона КМ, што износи 7,3% од укупног увоза – закључују из Завода.

ИнфоБирач