РиТЕ „Угљевик“ мора Словенцима платити 131 милион марака

Рудник и термоелектрана (РиТЕ) „Угљевик“ изгубила је спор са „Електрогосподарством Словеније“ тежак 67 милиона евра, односно око 131 милиона марака, пише Капитал.
Ријеч је о правоснажној пресуди коју је по тужби Словенаца за неиспоручену струју почев од 12. јуна 2011. године па до доношења одлуке донијело Арбитражно вијеће у Београду.
„Налаже се РиТЕ „Угљевик“ да на име накнаде штете у року од 30 дана од пријема ове одлуке „Електрогосподарству Словеније – развој ин инжениринг“ исплати 67 милиона евра и затезну камату на овај износ, почев од 1. јануара 2022. године“, наведено је у одлуци Вијећа од 3. јула.
У преосталом износу одбијен је захтјев тужиоца.
„Одлука Трибунала о висини камате акумулиране на досуђени износ почев од 12. јуна 2011. године, закључно са 31. децембром 2021. године и о трошковима арбитраже оставља се за будућу одлуку. Ова одлука је правоснажна и обавезујућа за странке“, наводи се у одлуци чије дијелове је РиТЕ доставио у обавјештењу акционарима.
Подсјећамо, Словенци су покренули два спора против РиТЕ „Угљевик“ и БиХ тражећи огромну одштету по основу пријератних улагања у термоелектрану.
Након што је арбитражни суд у Београду дјелимично одбио захтјев „Електрогосподарства Словеније“ за накнаду штете од чак 1,48 милијарди КМ од РиТЕ „Угљевик“ по основу пријератних улагања у термоелектрану, Словенци су покренули нови спор у којем су тражили накнаду од 240 милиона евра, овај пут, само за неиспоручену струју.
Половином 2020. године Арбитражно вијеће у Београду је одбило тужбени захтјев ЕГС по свим тачкама, осим захтјева за накнаду штете по основу неиспоручене електричне енергије почев од 12. јуна 2011. године па до доношења одлуке.
Словенци су у међувремену смањили тужбени захтјев на укупно 123,6 милиона евра, али суд га није у потпуности прихватио.
Осим пред судом у Београду, ЕГС је по истом основу покренуо спор против РиТЕ „Угљевик“ и пред арбитражом у оквиру Међународног центра за рјешавање инвестиционих спорова у Вашингтону.
Тај поступак, у којем је тужена БиХ, прекинут је до доношења одлуке о надлежности и основаности у поступку пред арбитражом са сједиштем у Београду.

(Извор: capital.ba)


