АКТУЕЛНОЗВОРНИКСПОРТФУДБАЛ

Mićo Jevtić predsjednik Drine odbio ostavku Miće Jevtića trenera Drine – Klub iz Zvornika organizaciono na nivou seoskih klubova

Mićo Jevtić predsjednik Drine odbio ostavku Miće Jevtića trenera Drine – Klub iz Zvornika organizaciono na nivou seoskih klubova

mico jevtic direktor zvornik stana foto r.jokic

 

Već godinama unazad FK ,,Drina“ iz Zvornika je talac najvećeg sportskog radnika sviih vremena u Zvorniku Miće Jevtića, koji je ovaj klub organizaciono doveo na nivo pojedinih seoskih ekipa, bez namjere da uvrijedimo fudbalske entuzijaste iz seoskih sredina. Redovnije prođe Halejeva kometa pored naše planete, nego što se održe skupštine u Drini, uprava praktično i ne postoji, a sponzori u širokom luku zaobilaze klub iz Zvornika. Naravno da nikome nije jasno čime je ovaj najveći sportski radnik svih vremena zaslužio podršku gradske uprave i gradonačelnika Zorana Stevanovića, a godinama unazad slušamo istu priču – neće niko da preuzme funkciiju predsjednika. E pa bilo je boljih i sposobnijih ljudi koji nešto znače u fudbalskom svijetu i koji su bili spremni da preuzmu klub, ali oni izgleda nisu odgovarali zbog nekih stvari, a koje su to stvari odgovor treba da daju iz gradske uprave. Zbog haotičnog stanja i činjenice da se ne zna stvarno finansijsko stanje u Drini, te kolika su dugovanja kluba (zna se da dug prema poreskoj upravi prelazi 500.000 KM), niko dugo vremena nije želio da se usudi da uđe u klub. U ovoj sezoni nakon četiri kola Drina je osvojila jedan bod, još uvijek j bez pobjede, a ekipa nije postigla nijedan pogodak. Mićo je u klubu predsjednik, trener, sekretar, ekonom, golman, a Drina nije ,,zdrava“ fudbaska sredina u koju bi neko ušao kao sponzor, osim gradske uprave.

stadion voda

Da nije bitan rang takmičenja već uslovi za rad i odnos kluba prema fudbalerima i navijačima, zbog kojih se i igra, pokazuju brojni primjeri. Mi smo kontaktirali ljude iz dva kluba u Drugoj ligi RS i FBiH koji mogu biti uzor kako treba da se radi i šta da se mijenja.

Najbolji primjer zdrave fudbalske sredine „iz komšiluka“, gdje se ljudi nisu okupili zbog „koristi“ nego iz ljubavi prema fudbalu, jeste Kalesija. Fudbalski kluba „Bosna“ takmiči se u Drugoj ligi FBiH – Sjever. Klub se finansira dijelom od sredstava iz budžeta, a dijelom od sponzora. Klub nema dugovanja, a uradili su balon salu sa vještačkim terenom, postavili prskalice, spremaju se da postave reflektore…
– Ranijih godina je bila teška situacija, dugovanja, problemi. Sada je to iza nas. U klubu su ljudi koji vole fudbal i svi nesebično pomažu. Veliki je broj sponzora koji žele da pomognu. Pokrenuli smo akciju izgradnje trening centra sa vještačkom podlogom. To je koštalo oko 300.000 KM, a oko 100.000 su dali ljubitelji kluba, pojedinci koji su u okviru akcije mogli da doniraju novac od jednog kvadrata ili više. Kompanija „Zux“ je takođe značajno pomogla i stalno stoji uz klub. Nedavno smo zvaršili projekat postavljanja prskalica, a uskoro kreće i ugradnja reflektora – saopštili su iz kluba i dodali da im je cilj da mladi u Kalesiji imaju gdje da treniraju, odnosno da imaju sve uslove za napredak.

IMG 8417

Drugi primjer „zdravog pristupa“ je iz Republike Srpske, s juga, iz Bileće. Fudbalski klub „Hercegovac“ se poput feniksa podigao iz pepela. Od činjenice da im je bila isključena voda i velikih dugovanja došli su do toga da su na posljednjoj utakmici Druge lige RS – Grupa Istok imali više gledalaca nego na svim utakmicama ove lige zajedno. Sada se oko kluba okupila grupa ljudi koja voli fudbal.
– Mi nismo krenuli „od nule“ nego iz minusa. Radilo se sa djecom, ali i na infrastrukturi, regulisanju dugovanja. Samo u rekonsturkciju svlačionica uloženo je oko 50.000 KM. Taj novac su obezbijedili donatori, međunarodne organizacije, pojedinci koji vode klub. Veliki broj Bilećana je volonterski radio građevinske radove. Sada je naš teren možda jedan od dva najlješa u Drugoj ligi. Ono što je najvažnije jeste da u svim kategorijama trenira 150 fudbalera, prvi tim ima 30 igrača, a klub sada nema dugovanja – rekao nam je jedan od predstavnika kluba iz Bileće.
Kako je objavio portal BilećaVijestiOnlajn na meču 3. kola Druge lige RS – grupa Istok protiv Stakorine, Hercegovac je imao podršku 700 navijača, što je skoro duplo više nego što je prisustvovalo na najgledanijoj utakmici ovog vikenda u višem rangu (Prva liga RS, Janja – Krupa, 400 gledalaca).
Dakle, navijači vide pošteni rad, treniraju djeca iz njihove sredine i došlo ih je 700 (a imaju skoro pet puta manje stanovnika od Zvornika) da ih bodri. Možda nekome brojka od 700 nije velika, ali na preostalih sedam terena Druge lige, bilo je ukupno 600 ljudi, a u Zvorniku utakmice prati u prosjeku 200 posjetilaca.

Nadamo se da će uskoro čelni ljudi Zvornika da shvate da imamo mnogo mladih i kvalitetnih ljudi koji mogu puno bolje da odgovore na sve izazove od ,,penzionera“ koji vode Drinu i Zvornik stan, te da će se zahvaliti velikim sportskim radnicima i da nam više mladi i sposobni ljudi neće odlaziti u inostranstvo zbog toga što im nije pružena šansa.

InfoBirač