Radovi na izgradnji novog bloka bolnice ne idu planiranom dinamikom – Popović: Najveći projekat u regiji Birča
Radovi na izgradnji novog bloka bolnice ne idu planiranom dinamikom – Popović: Najveći projekat u regiji Birča

Radovi na izgradnji novog bloka bolnice u Zvorniku ne idu planiranom dinamikom, rekao je u izjavi za medije Ivan Popović, direktor JZU „Bolnica Zvornik“ te dodao da su na izvođenje radova uticali objektivni problemi, odnosno obezbjeđenje temeljne jame, premještanje trafostanice, podzemne instalacije te pandemija virusa korona.
– Izvođenje radova ne ide planiranom dinamikom, ali smo dobili uvjeravanja od izvođača da će se oni ubrzati. Imali smo dosta problema oko izgradnje temeljne jame što je oduzelo puno vremena, kao i oko izmještanja postojeće trafostanice i izgradnje nove. Osim toga, na dinamiku radova su uticali i podzemni vodovi za koje se nije znalo, a koji su morali biti izmješteni sa lokacije na kojoj se gradi novi blok bolnice. Sada su radovi značajno ubrzani, ali mislim da će biti probijen rok za završetak radova, odnosno proljeće 2022. godine. No, mi bismo bili zadovoljni kada bi se radovi završili do ljeta 2022. godine jer se radi o najvećem projektu u regiji Birča od nastanka Republike Srpske – rekao je Popović i dodao da će izgradnjom novog bloka i rekonstrukcijom i adaptacijom postojećeg objekta bolnice biti značajno poboljšani uslovi za pacijente te podignut kvalitet usluga.

?NIKE AIR MAX BOLT ?
?SNIŽENA CIJENA 156,00 KM?
?Kompletnu ponudu mozete pogledati u nasoj poslovnici Karadjordjeva 1 (preko puta Fontane)
Prema njegovim riječima, za ove radove je Vlada Republike Srpske izdvojila 27.000.000 KM, 1.515.000 KM je donirala Vlada Srbije, a pola miliona maraka Gradska uprava Zvornik, koja je kupila objekte na lokaciji gdje se gradi novi blok, platila sve priključke, dozvole, rente.
– Ukupna vrijednost radova je 29.200.000 KM, od toga je 17,5 miliona maraka predviđeno za opremu, 1,5 miliona maraka za nemedicinsku opremu, oko 1.500.000 KM će otići za rekonstukciju postojećeg bloka bolnice, a ostatak za gradnju novog bloka – pojasnio je Popović.

On je rekao da radovi na novom bloku nisu uticali na rad zvorničke bolnice, ali su radovi na rekonstrukciji i adaptaciji postojećeg bloka bolnice uslovili da se pojedina odjeljenja presele, ili da se koristi samo jedan dio odjeljenja dok su u drugom radili na rekonstrukciji i adaptaciji.
– Ovom prilikom se izvinjavam pacijentima ako su trpili zbog ove situacije, odnosno izvođenja radova, ali smo u nekim slučajevima morali da iselimo kompletno odjeljenje dok se radi rekonstrukcija – naveo je Popović.
Predstavnik izvođača radova, odnosno konzorcijuma nekoliko preduzeća koje predvodi „Enikon gradnja“, Milica Krasić, odgovorni rukovodilac građenja na gradilištu novog bloka bolnice, istakla je da je ovo jako složen projekat te da je imao više podprojekata.

– Nakon izrade glavnog projekta pristupilo se radovima. Prvo su uklonjena tri objekta koja su bila na ovoj lokaciji, potom je urađeno izmještanje instalacija, podzemne i dalekovoda, a veliki zahvat je bio utvrđivanje podzemne jame jer je kosina bila nestabilna, a tlo loše. Zato su urađeni armirano-betonski šipovi, ukupno njih 29, čija je dužina 22 metra, te potporni zid i drugi potrebni radovi. Podstanica medicinskih gasova i trafostanica su izmještene i izgrađeni novi objekti koji su pušteni u rad. Zbog podzemnih instalacija i izmještanje trafostanice je bilo veoma složeno. Što se tiče objekta novog bloka, „izašli smo iz zemlje“, a slijede dalji radovi na izgradnji. Uz to, uskoro krećemo sa izgradnjom parking galerije na dva nivoa što će pored novih mjesta za parkiranje omogućiti i bolju i lakšu regulaciju saobraćaja oko bolnice – istakla je Krasićeva i dodala da je urađeno oko 60 odsto radova na rekonstrukciji i adaptaciji postojeće zgrade bolnice koja je jako složena jer se tu nalazi najviše medicinske opreme.
– Sam objekat je iz 60-ih godina prošlog vijeka, nikada nije rađena rekonstrukcija što je dodatno otežalo radove. Trenutno, radimo rekonstrukciju bolničke apoteke, preostaje nam rekonstrukcija porodilišta, a potom ulazimo u podrumske prostorije. Cilj je da izmjestimo centralnu sterilizaciju na prvi sprat, vešeraj i bolničku kuhinju da kompletno rekonstruišemo i na kraju hirurški blok, odnosno operacionu salu – rekla je Krasićeva i dodala da će se truditi da sve radove izvedu u zacrtanom roku.

(infobirac.net)



