СРПСКА И СРБИЈА

Srbija i Srpska obilježavaju Dan sjećanja na stradale u „Oluji“

Srbija i Srpska obilježavaju Dan sjećanja na stradale u „Oluji“

Akcija oluja hrvatska 1995 rat izbeglice kolona REUTERS Ranko Cukovic 2

 

U zemunskom naselju Busije u kojem uglavnom žive izbjeglice iz Hrvatske danas će biti održana centralna manifestacija – Dan sjećanja na sve stradale i prognane Srbe u vojnoj akciji „Oluji“, koja je počela 4. avgusta 1995. godine napadom na tadašnju Republiku Srpsku Krajinu iz koje je protjerano 220.000 Srba, a skoro 2.000 je ubijeno.

Obilježavanju tog tragičnog događaja za srpski narod koji Hrvatska slavi kao dan pobjede i domovinske zahvalnosti prisustvovaće predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i rukovodstvo Republike Srpske, a skup počinje u 19.30.

zo zi

Srpsko narodno vijeće saopštilo je da će u ime srpskog naroda u Hrvatskoj godišnjicu „Oluje“ obilježiti kao i do sada, sjećanjem na stradanje srpskog naroda, ali ukazuju i da se tom prilikom ne smiju zaboraviti stradanja hrvatskog naroda.

SNV podsjeća da je prije 26 godina započela akcija „Oluja“, koja je nakon, obimom manje, ali po posljedicama jednake akcije „Bljesak“, prouzrokovala istorijski egzodus Srba s područja zapadne Slavonije, Banije, Korduna, Like i sjeverne Dalmacije.

vidikovac

Predsjednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta ocenio je da akcija „Oluja“ predstavlja završni čin etničkog čišćenja srpskog naroda sa područja današnje Hrvatske.

„Oluja“ je počela 4. avgusta 1995. godine napadom hrvatske vojske i Hrvatskog vijeća odbrane na Republiku Srpsku Krajinu, zbog čega se svake godine taj datum obilježava kao dan posvećen stradalim i prognanim Srbima na teritoriji Hrvatske.

Dokumentaciono-informacioni centar „Veritas“ na svojoj evidenciji ima 1.877 imena Srba poginulih i nestalih tokom i nakon hrvatske vojne operacije „Oluja“.

Od tog broja je 1.228 (65 odsto) civila, od kojih su oko tri četvrtine bili stariji od 60 godina, ističe se u saopštenju te nevladine organizacije, povodom 26. godišnjice „Oluje“.

12 1

(Izvor: rts.rs)