АКТУЕЛНОЗВОРНИКОСМАЦИ

Локалне заједнице у Републици Српској дугују 360 милиона КМ – Осмаци једна од шест општина без дуга

Локалне заједнице у Републици Српској дугују 360 милиона КМ – Осмаци једна од шест општина без дуга

osmaci

 

Обавезе градова и општина у Републици Српској на крају прошле године по основу директних кредитних задужења износиле су 360,24 милиона КМ, што је за 5,53 мил КМ мање у односу на крај 2021. године, пише Глас Српске.

Најчешћи разлози задужености општина и градова у Српској су рефинансирање постојећих кредита, али и реализација капиталних инвестиција.

 – Локалне заједнице које су на крају 2022. године имале највећи проценат задужености по основу постојећих кредитна у односу на остварене редовне приходе из претходне године су општине Кнежево, Језеро, Србац и Козарска Дубица, али и град Добој – казали су у Министарству финансија РС.

Дугорочна задуженост општине Србац износи око 9 мил КМ, а годишње на отплату кредита из локалне касе оде око 1,2 мил КМ.

 – Редовно сервисирамо све те обавезе и тако ћемо наставити. При горњој смо граници задужености која је дефинисана законом – рекао је начелник општине Србац Млађен Драгосављевић и додао да велики износ њихових кредита датира из ранијег периода.

338373472 236071878892617 2048829736179686012 n
Vaš Shooter – Zvornik!

Нагласио је да је новијег датума само револвинг кредит за покривање текуће ликвидности, али и додао да су имали двије емисије обвезница, од којих је једна била намијењена за градњу зграде за младе брачне парове.

У општини Језеро тренутне кредитне обавезе износе 805.000 марака.

 – Са доласком на мјесто начелника, још 2016. године, затекла сам два буџета општине у минусу од претходне власти и начелника тадашње локалне управе. Тада смо имали обавезе тешке 300.000 марака само за порезе и доприносе. Поред тог износа, имали смо и дуговања према комуналним предузећима па су на крају укупне обавезе које смо преузели биле тешке више од милион марака. Због тога смо тада ушли у кредитно задужење и кренули у препакивање кредита – рекла је начелница Језера Сњежена Ружичић.

 

Нагласила је да су кредитна задужења која су имали у 2021. години препаковали у дугорочни ненамјенски кредит од 850.000 КМ без камата.

viber image 2023 04 03 18 37 34 065 2

 – За рефинансирањем тог старог кредита посегнули смо због високе каматне стопе. Тај кредит усмјерен је у инвестиције и чишћење старих обавеза –  казала је Ружичићева.

Начелник Кнежева Горан Боројевић као ни први човјек Козарске Дубице Раденко Рељић јуче нису одговарали на наше позиве. Такође, ни из града Добоја нисмо успјели добити податке о томе колико тренуто износе њихове кредитне обавезе.

Шесторка без кредита

У Министарству финансија РС казали су да шест локалних заједница у Српској нема никаквих обавеза по основу директних кредитних задужења. Према њиховим подацима, то су Челинац, Петровац, Источни Дрвар, Источни Мостар, али и Рудо и општина Осмаци.

329778815 3307401346178439 817613645692748096 n 1
‼️OGLAS ZA POSAO‼️
„Euro Petrol Oil“ DOO Zvornik, nakon proširenja kapaciteta iskazuje potrebu za dodatnim zapošljavanjem.
1. Radno mjesto: VOZAČ autobusa (1 izvršilac), sa područja Bijeljine i okoline
2.Radno mjesto: VOZAČ autobusa (1 izvršilac), sa područja Vlasenice i okoline
Za prijavu na navedenu poziciju potrebno je da imate:
-Najmanje 2 godine radnog iskustva na istim poslovima,
-SSS – diploma vozača motornih vozila ,
-Vozačku dozvolu D kategorije,
Poželjno je da kandidat posjeduje:
-Digitalnu karticu vozača,
-Licencu za vozača.
Potrebna dokumentacija:
-Biografija
-Dokaz o radnom iskustvu, za poziciju vozača autobusa i gore navedene dokumente,
-Ljekarsko uvjerenje (naknadno dostavljaju kandidati koji budu odabrani za radno mjesto)
☎️ Sve prijave na oglas za prijem u radni odnos CV/biografiju kandidati trebaju dostaviti na mail: office@europetroloil.com ili na broj: 056/260-077
Konkurs ostaje otvoren do popune radnih mjesta.

(Извор: Глас Српске)