Боравак Елфете Весели на слободи сумрак правосуђа у БиХ

Казнено-поправни завод Тузла потврдио је да Елфета Весели, ратни злочинац и убица дванаестогодишњег дјечака Слободана Стојановића, користи ванзатворске погодности и повремено излази на слободу, а што је недопустиво, и како су истакли многи, суноврат правосуђа у Босни и Херцеговини, пишу Независне.
Убиство Слободана једно од најмонструознијих
Елфета је пред Судом Босне и Херцеговине осуђена на десет година затвора, али је Апелационо одјељење преиначило казну у 13 година затвора због ратног злочина против цивилног становништва.
Убиство Слободана Стојановића један је од најмонструознијих злочина рата у БиХ.
Тугујући за својим псом, Слободан се 27. јула искрао од своје породице са којом је био у избјеглиштву у сусједом селу и отишао кући како би довео свог пса.
Међутим, том приликом је ухапшен, након чега је, како је утврдио патолог Зоран Станковић, мучен и убијен.
Тијело Слободана Стојановића пронађено је 1993, годину дана након што је убијен. Станковић је на обдукцији констатовао смртоносне повреде на лобањи и тијелу.
За живота одсјечено му је десно уво, оштрим предметом нанијете посјекотина у облику крста на стомаку.
Елфета Весели је тортуру завршила тако што му је испалили метак у сљепоочницу. СПЦ је 2022. године канонизовала малог Слободана.
Ипак, упркос овом звјерском чину, Елфета је 2019. године осуђена на 13 година затвора, а од септембра 2024. године користи ванзатворске погодности и повремено излази на слободу.
У КПЗ Тузла тврде да су испуњени сви законски предуслови да јој се омогуће ванзатворске активности и да су прибављене све потребне сагласности надлежних институција.
Званичници Српске згрожени
Жељка Цвијановић, члан Предсједништва БиХ, рекла је да нема оправдања за ванзатворске погодности Елфете Весели и да та чињеница говори да у БиХ и њеном правосуђу постоји и систем награђивања за почињена звјерства над недужном српском дјецом. „Згрожена сам и чињеницом да су они који су били дужни да спроводе правду убици дјетата омогућили да користи било какве повластице“, написала је Цвијановићева на мрежи X, додајући да је срамни поступак надлежних институција БиХ показао да се није стало само на некажњавању злочина, већ да у БиХ и њеном правосуђу очигледно постоји и систем награђивања за почињена звјерства над недужном српском дјецом.
И Саво Минић, премијер Републике Српске, рекао је да кориштење ванзатворских активности Елфете Весели није само увреда за српске жртве и њихове породице, већ и шамар комплетном друштву и нечему што се назива правосудни систем БиХ.
Елфетина слобода отежава помирење
За Жељка Будимира, министра унутрашњих послова Републике Српске, повремено пуштање Елфете Весели на слободу убија сваку наду у могућност приче о нормалном животу и помирењу унутар БиХ. „Кад се такви људи појаве на слободи и какво год да образложење кажете због чега она може слободно да шета, то убија сваку могућност приче о неком нормалном животу, помирењу унутар БиХ и вјере у институције БиХ“, рекао је Будимир, додајући да реформа правосуђа, која је била једна од првих реформи унутар БиХ, није дала добре резултате. „То су монструозни злочини. Говоримо о овој жени која је крива за убиство дјетета. И шта да причамо унутар тих институција? Ја зато говорим да ће се у неком наредном периоду морати озбиљно водити рачуна у ком правцу ће се мијењати закони, кривични закони и процесни закони и на који начин ће се спроводити те мјере“, рекао је Будимир.
(Извор: Независне)

