У првом тромјесечју у Српској продато 957 нових станова, рекордан број од 2016. године

У Републици Српској је у првом тромјесечју ове године продато 957 нових станова или за 80,9 одсто више него у истом периоду лани, што је највећи број од 2016. године – од када Републички завод за статистику прикупља податке.
Из Завода наводе да је један од разлога за овакав скок броја забиљежених купопродаја и помјерање рока завршетка изградње са краја 2025. на почетак ове године.
Просјечна цијена нових станова у првом тромјесечју износила је 2.882 КМ по метру квадратном и у односу на исти период прошле године нижа је за 6,4 одсто, саопштено је из Републичког завода за статистику.
У саопштењу се додаје да је просјечна цијена нових станова у Републици Српској у првом тромјесечју формирана на основу података за 18 градова/општина у којима је забиљежена продаја, а први пут и у Костајници.
Из Завода наводе да је цијена квадрата новог стана у Бањалуци и Требињу премашила 3.000 КМ.

Stanovi – Novi Sad
Najlepši trenuci počinju pravim izborom.
Blizina sadržaja, dobra povezanost i funkcionalno planiran prostor čine svakodnevni život jednostavnijim.
Kontaktirajte nas danas +381 64 657 9655
Укупна вриједност продатих нових станова износила је 146,4 милиона КМ, од чега су грађевински инвеститори највише наплатили у Бањалуци – више од 40 милиона КМ, односно 27,3 одсто укупног износа у Републици Српској.
Просјечна величина продатих нових станова је 53 метра квадратна.
Највише станова продато је у Бањалуци – 189 по просјечној цијени од 3.881 КМ по метру квадратном, затим у Прњавору 118 станова по просјечној цијени од 2.174 КМ по метру квадратном, у Требињу 94 стана по просјечној цијени од 4.577 КМ по метру квадратном.
У Приједору је продато 89 станова по просјечној цијени од 2.711 КМ по метру квадратном, а у Источној Илиџи 87 станова по просјечној цијени од 2.436 КМ по метру квадратном.
У Модричи су у првом тромјесечју ове године продата 74 стана по просјечној цијени од 1.711 КМ по метру квадратном, у Добоју 62 стана по просјечној цијени од 2.770 КМ по метру кавадратном, у Фочи 55 станова по просјечној цијени од 2.372 КМ по метру квадратном, у Котор Варошу 35 станова по просјечној цијени од 2.317 КМ по метру квадратном и у Источном Новом Сарајеву 33 стана по просјечној цијени од 2.875 КМ по метру квадратном.
(Инфо Бирач)
ФОТО: Завод за статистику РС


