AKTUELNOZVORNIKSRPSKA I SRBIJA

Za sindikate povećanje plata za pet odsto nedovoljno i neprihvatljivo

sastanak vlada 27032026 1 678x381 1

 

Najavljeno povećanje plata budžetskim i fondovskim korisnicima za pet odsto za predsjednike sindikata budžetskih i fondovskih korisnika, koji predstavljaju preko 40.000 radnika je nedovoljno i neprihvatljivo, te ne odgovara stvarnim potrebama radnika niti prati rast troškova života.

Predsjednici budžetskih i fondovskih korisnika, predvođeni predsjednikom Saveza sindikata Republike Srpske Goranom Stankovićem, pozvali su danas nakon sastanka sa predsjednikom Vlade Republike Srpske, a koji je održan na zahtjev Saveza sindikata, nadležne institucije da preispitaju donesene odluke i ispune opravdane zahtjeve sindikata, te da se plate povećaju minimalno 10 odsto.

Goran Stanković, predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske  ponovio je da predstavnici sindikata budžetskih i fondovskih korisnika, koji djeluju u okviru Saveza sindikata, predstavljaju preko 40.000 radnika, odnosno 80 odsto od ukupnog broja zaposlenih.

„I dalje ne odustajemo, smatram da još ima vremena i još jednom pozivam predsjednika Vlade i Vladu Republike Srpske da uvaži naše zahtjeve i da radnicima od 1. aprila budu povećane plate za 10 odsto“, kazao je Stanković.

Branko Zelenović, predsjednik Sindikata lokalne samouprave, uprave i javnih službi Republike Srpske ponovio je da je povećanje plata od pet odsto neprihvatljivo i da je današnji sastanak bio informativnog karaktera, te da nije riječ o konkretnim pregovorima sa sindikatima.

645518399 122112070083232941 864187032969811990 n

 „Do najavljenog povećanja plata će doći kroz izmjene zakona o platama i kroz zakone će se mijenjati koeficijenti. Ukoliko se koeficijenti mijenjaju, resorni ministri moraju pregovarati sa sindikatom, raditi na tome mjesecima kako bi svi radnici bili zadovoljni. U javnom sektoru povećanje od pet odsto za srednju stručnu spremu je povećanje od 50 – 60 KM. To je neprihvatljivo“, istakao je Zelenović.

Siniša Petrović, predsjednik Sindikata pravosuđa Republike Srpske poručio je da današnji sastanak nije način kako treba da se radi i djeluje.

„Od nove godine imamo enormna poskupljenja – povećanje struje, komunalija od 20-30 odsto, zatim povećanje goriva od 30 odsto, zatim smo imali povećanja osnovnih životnih namirnica. I na sve to odgovor Vlade je da poveća plate za pet odsto. To je loše i mi smo to danas rekli i predsjedniku Vlade. Trebali smo donijeti zajedničko rješenje koje je prihvatljivo za sve“, kazao je Petrović.

Miloš Purković, predsjednik Sindikata zdravstva i socijalne zaštite Republike Srpske smatra da je ponuda Vlade nepristojna i neprihvatljiva.

„Glasno smo to rekli danas.  Podvukli smo više puta da  dodatak od 250 KM za medicinski kadar nije u redu i nije u redu da nas još više razdvajaju. U zdravstvenom sistemu radi 30 odsto nemedicinskog kadra. Danas sam, dok sam dolazio u Banja Luku sreo tri vozila hitne pomoći. Nije u redu da doktori dobiju značajno povećanje, a vozač ne. Ako bude stao zdravstevni sistem, odgovornost snosi Vlada i ministarstvo zdravlja“, istakao je Purković.

Dragan Gnjatić, predsjednik Sindikata obrazovanja, nauke i kulture Republike Srpske istakao je da ovaj sindikat ima jasan i precizan zahtjev, a to je povećanje plata najmanje 10-12 odsto.

„Naš zahtjev nije uvažen i nama su na raspolaganju svi oblici sindikalne borbe, pa i oni radikalni i mi ćemo odlučivati o tome“, zaključio je Gnjatić.

Sastanku u Vladi prisustvovao je i predsjednik Sindikata radnika unutrašnjih poslova Republike Srpske Nebojša Prodanović.

(Tekst i foto: Savez Sindikata Republike Srpske)