AKTUELNOVLASENICA

Odlagalište smeća u Dragasevcu kod Vlasenice prijeti da prouzrokuje ekološku katastrofu – Čija je krivica, da li smeće odlaže i komunalno preduzeće i po čijem nalogu?

277092

 

Odlagalište otpada u Dragasevcu kod Vlasenice prijeti da ugrozi domaćinstva i prouzrokuje ekološku katastrofu velikih razmjera. Proglašeno je vanredno stanje na lokalitetu Dragasevca, Mjesne zajednice Simići, područje sliva rijeke Tišče, od izvorišta do ušća u rijeku Drinjaču, jer su bujični potoci prošli kroz deponiju u Dragasevcu i odnijeli više od stotinu šlepera smeća.

U samo dva dana u Vlasenici je palo više od 155 litara kiše po metru kvadratnom. Bujice su odnijele ogromne količine smeća. Voda ga je nanijela i do dvorišta Mare Jovanović iz Dragasevca.

– Mi smo uveli vanrednu situaciju i smatramo da je najurgentnije da se rješava ovaj problem sa ciljem da se ove dvije rječice, potoka koja prolaze kroz deponiju na neki način eleminišu i odvedu na stranu – dodao je načelnik opštine Vlasenica Miroslav Kraljević.

Foto: RTRS

Za projektno-tehničku dokumentaciju za dugoročno rješenje deponije potrebna su ogromna sredstva, istakao je načelnik opštine. Očekuje i pomoć Vlade Republike Srpske.

Kaže da ovo nije nije samo problem Vlasenice, jer su na ovu deponiju smeće odlagali i iz susjednih opština, a i da lokalno stanovništvo ne vodi brigu o očuvanju i zaštiti životne zajednice.

Sa druge strane, iz vlaseničkog SDS-a pitaju da li je ovakva izjava načelnika opštine Vlasenica primjerena, ako se zna da komunalno preduzeće iz Vlasenice snosi najveću krivicu, te da se isti ekološka incident desio 2014. godine. Na činjenicu da smeće odlaže komunalno preduzeće na ovoj deponiji, te da ne poštuju dogovor sa Regionalnom deponijom u Zvorniku upozoravali su ranije odbornici SDS-a iz Vlasenice.

– Upozoravali smo ranije na ovaj problem i smatramo da je ovo ekološka katastrofa. Komunalno preduzeće odlaže smeće na ovoj deponiji kako bi uštedilo i prikazalo dobit na kraju godine, a tek poneki kamion se odveze na Regionalnu deponiju na Crnom Vrhu u Zvorniku. Sada žele da prikažu kako to građani rade 50 godina i građane svoje opštine pokušavaju da okrive. Zašto niko nikada nije kažnjen za odlaganje smeća – pitaju iz SDS-a Vlasenica. 

U avgustu 2024. godine portal etrafika.net je pisao o ovom problemu, a dobili su izjavu odbornice u SO Vlasenica Nevene Vuković.

– Ne zna se koje je tačno godine formirana deponija, ali se na tom mjestu smeće odlaže najmanje trideset godina. Da stvar bude gora, deponija se nalazi tri kilometra od centra Vlasenice. Komunalno preduzeće tu dovozi i odlaže smeće. Deponija je trebalo da bude zatvorena kada je otvorena Regionalna deponija „Crni vrh“ u Zvorniku, ali se to nije desilo – kazala je odbornica u Skupštini opštine Vlasenica Nevena Vuković.

Ona dodaje, da je Opština tada dala bankarske garancije da odvoz smeća preusmjeri u Zvornik, ali se to nikada nije ostvarilo. Vuković ističe kako lokalne vlasti ne žele da zaključe ugovor sa Regionalnom deponijom „Crni vrh“.

“Kažu kako se njima to ne isplati, a imali su na kraju prošle godine plus od 134.000 KM. Imali su takođe i projekat sa Švedskom međunarodnom razvojnom agencijom (SIDA). Dobili su na osnovu tog ugovora dva kamiona za odvoz smeća, ali oni kompletan otpad sa područja opštine voze u Dragaševac”, istakla je Vuković.

Snimak deponije iz avgusta 2024. godine

Otkud ovoliko smeće, ko ga je tu dovezao, koliko tona otpada se vozi na Regionalnu deponiju Zvornik sa kojom opština Vlasenica ima potpisan ugovor o odlaganju otpada, su samo neka od pitanja na koje treba tražiti odgovor.

InfoBirač