Спољнотрговински робни дефицит износио 10 милијарди и 472 милиона КМ – настављају се поражавајући подаци за бх. економију
Поражавајући подаци за бх. економију се настављају, те је спољнотрговински дефицит за 10 мјесеци ове године већи од 10 милијарди КМ, пишу Независне.
Тако је, према подацима Агенције за статистику БиХ, у периоду јануар-октобар ове године извоз износио 13 милијарди и 394 милиона КМ, што је за 4,8% мање него у истом периоду прошле године.
Увоз је, са друге стране, износио 23 милијарде и 866 милиона КМ, што је за три одсто више него у истом периоду претходне године.
„Покривеност увоза извозом је износила 56,1%, док је спољнотрговински робни дефицит износио 10 милијарди и 472 милиона КМ“, навели су из Агенције за статистику БиХ.
Додали су да је извоз у земље ЦЕФТА износио двије милијарде и 275 милиона КМ, што је за 13,1% мање него у истом периоду 2023. године.
„Увоз је износио двије милијарде и 826 милиона КМ, што је за 3,6% више него у истом периоду претходне године. Покривеност увоза извозом је износила 80,5%“, пише у саопштењу Агенције.
Извоз у земље ЕУ је износио девет милијарди и 861 милион КМ, што је за 4,6% мање него у истом периоду 2023. године, док је увоз износио 14 милијарди и 181 милион КМ, што је за 4,3% више него у истом периоду 2023. године.
„Покривеност увоза извозом је износила 69,5%“, наводи се у подацима.
Што се тиче података за октобар, извоз из Босне и Херцеговине је износио 1,5 милијарди КМ, што је за око 100 милиона КМ већи извоз у односу на претходну годину.
И увоз у БиХ је био већи у октобру ове године у односу на претходну.
Тако је ове године износио 2,55 милијарди КМ, а прошле 2,4 милијарде КМ.
„Највише је у октобру извезено робе у Хрватску, и то за око 247 милиона КМ, па у Њемачку 221 милион КМ, Србију 189 милиона КМ, те Аустрију 146 милиона КМ“, стоји у подацима Агенције за статистику БиХ.
У овом мјесецу је највише увезено робе из Италије, за 311 милиона КМ, Њемачке 282 милиона КМ, Србије 274 милиона КМ и Хрватске 224 милиона КМ.
Економиста Игор Гавран рекао је за „Независне новине“ да су ови подаци јако лоши за бх. економију, али да су ипак очекивани, с обзиром на пад извоза у неким секторима.
„Ту се највише мисли на пад извоза у многим раније успјешним секторима, као што су извоз електричне енергије и снабдијевање њемачке индустрије, која је у паду. Нажалост, можемо очекивати само још горе резултате у наредном периоду јер је онемогућен извоз који се одвијао путем жељезнице и Луке Плоче због прекида, док федерална Влада не показује озбиљну намјеру да било шта ефикасно уради на овом питању“, казао је Гавран.
Према његовим ријечима, губици код извоза су већ огромни.
„То хоће статистички смањити и увоз, јер је обустављен онај који долази истим путем, али ипак ће сумарни ефекти бити прије свега негативни“, закључио је Гавран.
(Извор: Независне)