АКТУЕЛНОЗАНИМЉИВОСТИСРПСКА И СРБИЈА

Из прашуме извучено најстарије стабло у Српској (ВИДЕО)

Из прашуме извучено најстарије стабло у Српској (ВИДЕО)

226475

 

Из прашуме Лом, код Дринића извучено је најстарије стабло у Републици Српкој. Прве процјене су да је старо преко 400 година, а дужине је 43 метра, пише РТРС.

Стабло јеле у прашуми Лом за које стручњаци тврде да је најстарије у Републици Српској пало је прије двије године. Због неопходних дозвола за улазак у прашуму тек данас је извучен дио стабла.

Дијелови стабла биће прослијеђени Шумарском факултету у Бањалуци како би га научници могли проучавати и одредити прецизније његову старост.

Из Завода за заштиту културно-историјског и природног наслијеђа Републике Српске кажу да ће дио дрвета као експонат бити послат на Шумарски факултет.

Лом је једна од три прашуме у Српској и резерват природе, у којој се ништа не смије радити. Прашума обухвата простор од 290 ха.