Haos na Kosovu – Ranjeno dvoje Srba, uhapšeno 13, odjekuju pucnji, Vučić naredio punu borbenu gotovost vojske

U severnoj Kosovskoj Mitrovici oko 6 sati jutros začule su se sirene za uzbunu. Jedinice ROSU upale su na teritoriju sve četiri srpske opštine na severu Kosova i Metohije, javila je Radio-televizija Srbije. Kako javlja Tanjug, uhapšeno je 13 Srba, pripadnika kosovske policije. Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, naredio je punu borbenu gotovost Vojske.
10.15 – Ne može da se dođe do Zubinog Potoka, blokirani prilazi
Dopisnik RTS-a koji je u Kosovskoj Mitrovici javlja da do Zubinog Potoka od jutros ne može da se stigne, jer su blokirani prilazi tom mestu. Policija je koristila suzavac, šok-bombe i pucala je iz vatrenog oruža kako bi probila blokade do centra Zubinog Potoka.
10.10 – U Zubinom Potoku probijene tri barikade
RTS javlja da su u Zubinom Potoku pripadnici ROSU probili tri barikade koje su postavili Srbi. U toku je postavljanje četvrte barikade, a začili su se i pucnji.
10.00 – KFOR: Akcija policije na Kosovu nije protiv Srba, ne mešamo se
KFOR je jutros potvrdio da je u toku operacija Kosovske policije koja se po nalogu Tužilaštva u Prištini odvija na celom Kosovu i, kao i kosovske vlasti, tvrdi da se akcija na severu pokrajine izvodi u okviru borbe protiv kriminala.
“Operacija Kosovske policije odvija se po nalogu Tužilaštva na celom Kosovu, ne samo na severu, i nije uperena protiv Srba, već protiv osoba optuženih za korupciju i kriminal”, rekao je za Tanjug portparol komande KFOR Vinčenco Graso.
“Mi za sada pratimo situaciju, u kontaktu smo sa vlastima u Prištini, ali otvorene su nam i komunikacije sa Srbijom”, kaže Graso. Opširnije u posebnoj vesti.
9.50 – Vučić o situaciji na severu Kosova u 10.30
Predsednik Vučić će o detaljima ove situacije govoriti u Skupštini Srbije u nastavku posebne sednice o situaciji na KiM koja bi trebalo da počne u 10.30 sati.
9.50 – AP: Srbija naredila trupama da budu u punoj pripravnosti
Srbija je naredila svojim trupama da budu u punoj pripravnosti nakon izveštaja da je kosovska policija upala u Srbima naseljene regione Kosova, javlja AP.
9.40 – Kosovska policija: Uprkos oružanom otporu u Severnoj Mitrovici, policijska akcija je nastavljena
Kosovska policija oglasila se povodom jutrošnje akcije na severu KiM, saopštivši da je uhapšeno nekoliko policijskih službenika i građana, osumnjičenih za “učešće i organizovananje kriminalne grupe”, u vezi sa krijumčarenjem robe, zloupotrebom službenog položaja, davanjem mita i nedozvoljenom trgovinom.
“Uprkos oružanom otporu u Severnoj Mitrovici, policijska akcija je nastavljena, uključujući hapšenje i kontrolisanje pojedinih lokacija, što je rezultiralo zaplenom relevantnih dokaza, kao i dugih cevi”, navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu kosovske policije.
9.30 – Pucnjava u Zubinom potoku, ispaljeno 200 metaka, lakše povređeno dvoje Srba
Dvoje Srba lake je povređeno u pucnjavi do koje je jutros oko 6.20 došlo u Zubinom potoku, kada su pripadnici ROSU došli u reon sela Donje Varage u toj opštini, potvrdio je Tanjugu policijski zvaničnik sa lica mesta i dodao da pucnjava traje i u ovom trenutku, oko 9.30 časova. Jedna osoba, I. M, je uhapšena.
Oko 6.20 došlo je, naime, do razmene vatre između nepoznatih lica i specijalizovanih jedinica Kosovske policije, u kojoj je ispaljeno oko 200 metaka.
9.25 – U toku je sednica Saveta za nacionalnu bezbednost
Kako saznajemo, Vučić je upozorio predstavnike Evropske unije da će Srbija reagovati ako se jedinice ROSU što pre ne povuku sa severa Kosova. Prema nezvaničnim informacijama primećeni su pokreti naše vojske i policije na severu Kosova.
9.20 – Most u Kosovskoj Mitrovici zatvoren, može da se pređe samo pešice
Most koji deli Kosovsku Mitrovicu na severni i južni deo jutros može da se pređe samo pešice, jer ga je KFOR zatvorio za saobraćaj, javio je reporter Tanjuga sa lica mesta.
Sve vreme u Severnoj Mitrovici se čuju sirene za uzbunu, a helikopter je nadletao grad.
9.18 – Građani se razišli sa trga
Građani koji su se u prvi mah jutros uznemireni okupili na Trgu kneza Lazara u centru Mitrovice u međuvremenu su se razišli.
U severnom delu grada trenutno je mirno, ali napeto.
8.55 – Kosovska policija tvrdi: Tokom hapšenja pružan oružani otpor
Kosovska policija saopštila je da je u saradnji sa inspektoratom u jutrošnjoj akciji uhapsila nekoliko policajaca i civila. Policija tvrdi da je tokom akcije naišla na oružani otpor, prenosi RTS.
8.40 – Haradinaj: Reč je o operaciji protiv krijumčarenja i organizovanog kriminala
Kosovski premijer Ramu Haradinaj potvrdio je jutros da su specijalne snage jutros izvele operaciju hapšenja u opštinama na severu Kosova i Metohije i istakao da je reč o “operaciji protiv krijumčarenja i organizovanog kriminala”.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je pre 11 dana upozorio da pprištinske vlasti spremaju hapšenje Srba pripadnika kososvke policije i istakao da će Priština tu akciju pravdati navodnom borbom protiv kriminala.
“U severnim opštinama Kosova odvija se operacija protiv krijumčarenja i organizovanog kriminala u okviru naše posvećenosti primeni vladavine prava za sve. Potvrđujem da je ova operacija uperena protiv organizovanog kriminala i meta su joj takođe policijski i carinski zvaničnici. Pozivam građane da ostanu mirni”, tvitovao je Haradinaj.
8.35 – Uhapšeno 13 Srba
ROSU je jutros do 8.30 sati uhapsila 13 Srba, pripadnika kosovske policije, na severu Kosova i Metonije, javlja Tanjug.
8.10 – Uhapšeno šest Srba
Kako javlja Tanjug, ROSU su od jutros na severu Kosova uhapsile šest Srba, pripadnika kosovske policije.
8.10 – Saopštenje Kosovske policije:
„Danas je u saradnji Kosovske policije i Policijskog inspektorata Kosova, kao i drugih relevantnih jedinica, na osnovu naloga Osnovnog suda u Prištini izvršena operacija koja je za rezultat imala hapšenje nekih policijskih zvaničnika i nekih građana.
Ovoj operaciji pethodnila je višemesečna istraga PIK-a i Kosovske policije predvođene Specijalnim tužilaštvom Kosova koja je rezultirala sumnjom o uključenosti nekih policijskih zvaničnika i nekih građana u učešće i organizovanje kriminalne grupe, u vezi sa drugim krivičnim delima krijumčarenje robe i zloupotreba službenog položaja, Davanje mita itd.
Uprkos oružanom otporu u Severnoj Mitrovici, policijska akcija se nastavila, uključujući hapšenja i kontrolisanje nekih lokacija što je rezultiralo konfiskacijom relevantnih dokaza kao i dugih cevi“.
8.05 – Hapšenja zbog kriminala i ubistva Ivanovića?
Mediji na albanskom navode da ima na desetine uhapšenih, i da su pored hapšenja uključenih u kriminal, uhapšeni i osumnjičeni za umešanost u ubistvo Olivera Ivanovića, kao i ubistvo kosovskog policajca Envera Zumberija 2011. godine, javlja RTS.
7.35 – Vučić naredio punu borbenu gotovost Vojske Srbije
Kako javlja Tanjug, predsednik Srbije Aleksandar Vučić naredio je stavljanje svih jedinica Vojske Srbije u stanje pune borbene gotovosti.
7.30 – MUP stavio u puno stanje pripravnosti specijalne jedinice
Ministarstvo unutrašnjih poslova stavilo je u stanje pune pripravnosti specijalne i posebne jedinice policije povodom upada jedinica ROSU na sever Kosova i Metohije, potvrđeno je Tanjugu u MUP.
7.25 – Građani se okupljaju na glavnom trgu
Veliki broj građana okupio se na glavnom trgu u Kosovskoj Mitrovici, a sirene za uzbunu čuju se već sat vremeena.
7.20 – TV Most: Uhapšeni pripadnici KPS-a
TV most javio je da je uhapšen jedan pripadnik KPS-a srpske nacionalnosti u naselju Bošnjačka Mahala, u zgradi zvanoj “Beograđanka”. Takođe, u Zubinom potoku uhapšen je još jedan pripadnik KPS-a srpske nacionalnosti. Do sada je, prema nezvaničnim informacijama Tanjuga, uhapšeno troje Srba, dok RTS javlja da je uhapšeno petoro.
7.15 – Začuli se pucnji
Đuurić je dodao da postoje informacije o uhapšenima i da su se čuli pucnji.
7.10 – Đurić: Upad je izvršen sa ciljem da izazove paniku i zastraši narod
Direktor Vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Marko Đurić, rekao je da su jedinice ROSU, naoružane do zuba, upale na sever KiM “sa ciljem da zastraše i izazovu paniku uz hapšenja koja je prethodnih dana najavljivao predsednik Aleksandar Vučić.”
– Jutros oko šest sati, specijalne jedinice ROSU upale su iz tri pravca na sever KiM, na teritoriju sve četiri opštine, sa ciljem da zastraše, izazovu paniku uz hapšenja koja smo najavljivali i o kojima je govorio predsednik prethodnih dana, da stvore nemoguću klimu za Srbe na KiM – rekao je Đurić za Tanjug i didao da je upad učinjen “uz saglasnost dela međunarodne zajednice i veliku sramotu Kvinte”
“Danima smo upozoravali da se priprema ovakav scenario i hapšenja Srba, Država Srbija je pozivala da se spreči ovakav scenario zato što ovo predstavlja igranje mirom na teritoriji naše južne pokrajine”.
7.05 – Jedinice ROSU rano jutros upale su na teritoriju sve četiri srpske opštine na severu Kosova i Metohije. Kako je javio RTS uhapšeno je pet Srba, pripadnika kosovske policije.